Badania analityczne tj. pełna morfologia z płytkami krwi, badanie moczu, lipidogram, czyli cały cholesterol, całkowity, trójglicerydy, wszystkie lipidy, które powinniśmy oznaczać, kreatyninę, kwas moczowy, próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP). Dla mężczyzn jeszcze jest dedykowane oznaczenie hormonu PSA, który świadczy o chorobie prostaty- wyjaśnia lek. Marta Owczyńska, dyrektor Centrum Medycznego KOL-MED.
Aby otrzymać skierowanie, należy zadzwonić do koordynatora POZ. Zgłoszenia są realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:30, a w czwartki dodatkowo do godz. 17:00. Badania można wykonać w dogodnym dla siebie terminie.
Podczas wizyty wypełnia się ankietę, pielęgniarki ważą, mierzą obwód ciała, czyli dodatkowe parametry są przygotowywane i pacjent finalnie otrzymuje skierowanie na te badania. Te badania może sobie później samemu odebrać i zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który decyduje co dalej. Są podane normy, więc pacjenci, którzy zauważą, że jest cukier powyżej normy, że jest coś nie tak z morfologią, więc już sami decydują kiedy i gdzie udać się do lekarza rodzinnego- dodaje.
Z badań profilaktycznych można skorzystać również przy okazji badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych do pracy.
W grudniu weszły zmiany, które umożliwiają wykonywanie tych badan podczas badań profilaktycznych okresowych. Większość pracowników jest zatrudniona w różnych zakładach, podlega badaniom i przy okazji i można, już to jest oficjalnie wprowadzone można skorzystać z tych badan. One mają szerszy charakter i mają więcej tych badań niż podczas wykonywanych badan okresowych- mówi.
Jak podkreśla dyrektor KOL-MED profilaktyka jest niezwykle ważna, szczególnie jeżeli wiemy o obciążeniach genetycznych. Badania można wykonać we wszystkich oddziałach oprócz Tuchowa, który jest przygotowywany technicznie. Do końca grudnia placówka wydaje skierowania w celu realizacji bezpłatnego pakietu profilaktycznego.