To jest wydarzenie, któremu patronuje przede wszystkim CERN, czyli Europejski Ośrodek Badań Jądrowych przy współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Organizujemy je już po raz kolejny. Około stu uczniów bierze udział w tym wydarzeniu. To są uczniowie naszej szkoły, ale też szkół tarnowskich I i III LO w tym roku oraz przyjadą do nas uczniowie z Bochni i Sandomierza- mówi Magdalena Englart, nauczyciel fizyki w ZSME w Tarnowie.
Uczniowie mogli skorzystać zarówno z zajęć teoretycznych jak i praktycznych.
Taką część teoretyczną, później tez ćwiczenia będą prowadzić panowie, którzy są pracownikami Instytutu Fizyki Jądrowej i tak właściwie się zacznie od wstępu teoretycznego. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki jądrowej i cząstek elementarnych, a później będą mieć taką część na komputerach gdzie będą pracować nad danymi, które przesyła CERN także będą mieli okazję poczuć się jak naukowcy z CERN-u. Po tym z kolei będzie już taka telekonferencja stąd ta nazwa międzynarodowe bo udział w niej będą brali uczniowie z innych krajów i tez oczywiście pracownicy CERN-u- dodaje.
Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem, uczestnikom podoba się taka forma nauki.
Jest to bardzo fajne wydarzenie, na którym można się bardzo wiele dowiedzieć o CERN-ie, cząsteczkach elementarnych oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat fizyki itp.- tłumaczy Jakub Chrzanowski, uczeń ZSME w Tarnowie.
W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych to nie pierwsze tego typu warsztaty.
W szkole dosyć często są organizowane takie warsztaty, dość niedawno wydarzenie E(x)plory, na którym uczniowie naszej szkoły pokazywali swoje projekty, opowiadali o tych projektach, które mogą w przyszłości np. zadziałać- wyjaśnia.
Gościmy także profesorów z Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa. Będziemy się także łączyć z różnymi specjalistami z zagranicy więc będzie też możliwość porozmawiania po angielsku z różnymi naukowcami. Będziemy także pracować w grupach, samodzielnie i myślę, że się dużo dowiemy i poszerzymy swoją wiedzę- wskazuje Szymon Stelmach, uczeń ZSME w Tarnowie.
Podobne warsztaty Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie organizował również w Katowicach, a 27 marca odbędą się w Kielcach.