Polacy posługują się na co dzień jednym z najtrudniejszych języków świata. To nasza superumiejętność. To też ważny element kulturowy, który buduje polską tożsamość narodową. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego postanowiliśmy porozmawiać o języku z wykładowcami i studentami filologii polskiej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
– Idea powstania tego dnia wpisuję się właśnie w taki zamysł, aby dbać o tradycję, o tożsamość językową każdej społeczności. Poloniści, studenci filologii polskiej z racji tego, że studiują właśnie taki kierunek, są osobami, które szczególnie zwracają uwagę na poprawność językową. Są to osoby szczególnie wyczulone na to, jaka ta polszczyzna jest i jaka ona będzie w przyszłości, bo od tego właśnie zależy przyszłość współczesnego języka polskiego – podkreśla dr hab. Małgorzata Pachowicz, prof. Uczelni, kierownik Katedry Filologii Polskiej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
– Bardzo mi zależy na tym, abyśmy wszyscy doceniali język jako sprawne narzędzie porozumiewania się, sprawne narzędzie komunikacji. Bez języka nie ma dialogu, nie ma rozmowy, nie ma wymiany myśli, nie ma refleksji - tak ważnej refleksji humanistycznej. Ważne to jest by każdy miał świadomość, iż język ojczysty jest elementem naszej kultury i elementem tego, że jesteśmy Polakami – zaznacza dr Krystyna Choińska, prof. Uczelni z Katedry Filologii Polskiej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Tę świadomość na pewno mają studenci filologii polskiej. W trakcie zajęć - oprócz literatury – poznają oni także skomplikowane mechanizmy, które rządzą językiem polskim. Przez to doskonale wiedzą czym jest deklinacja, koniugacja oraz na co należy zwrócić uwagę budując zdania.
– Powinniśmy jako Polacy być dumni z tego języka, ponieważ nasze wcześniejsze pokolenia walczyły o ten język a my kaleczymy go po prostu, dlatego powinniśmy bardziej o niego dbać – mówi Agnieszka Grys, studentka III roku filologii polskiej ANS w Tarnowie.
– Poprzez język wyrażamy tak naprawdę siebie samych, pokazujemy nie tylko naszą postawę patriotyczną, ale również i szacunek wobec języka – dodaje Karolina Grajdura, studentka III roku filologii polskiej ANS w Tarnowie.
Język polski wywodzi się z mowy Prasłowian. Pierwsze zapisane w naszym języku pochodzi z XIII wieku. – Pierwsze zdanie ojciec Boguchwał mówił do swojej żony: „Daj ać ja pobruszę a ty poczywaj”. Oczywiście to jest język archaiczny, ale, jak miło jest przytoczyć to zdanie z XIII wieku i odnieść się do niego. Pokazać tradycję, pokazać różnego rodzaju takie odniesienia – tłumaczy dr Krystyna Choińska, prof. Uczelni.
Warto zaznaczyć, że filologia polska to jeden z pierwszych i najstarszych kierunków studiów w tarnowskiej uczelni, który został uruchomiony dokładnie ćwierć wieku temu. Można powiedzieć, że humaniści w ANS byli od początku jej powstania i pomagali budować tarnowską uczelnię. Na przestrzeni lat na tym kierunku wykształcono wielu nauczycieli, dziennikarzy oraz specjalistów, którzy na co dzień dbają o kulturę języka oraz jego poprawność.