- Będziemy przekazywać specjalistyczny sprzęt – odzież ochronną, który ma służyć w akcjach, żebyście byli bezpieczni – mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów. - Jednostki, straż to też remizy, one również wymagają rozbudowy, remontu. Dzisiaj mówimy też o inwestycji, która miała na celu doposażenie pod względem technicznym remizę w Woli Rzędzińskiej.
- Osiem lat czekaliśmy na remont instalacji elektrycznej w naszej remizie, która nie była modernizowana od początku budowy. Remiza ma już parędziesiąt lat, ale instalacja była starego typu, co chwileczkę bezpieczniki były wybijane, jak była impreza to, co chwileczkę trzeba było poprawiać. Remont doszedł do skutku i bardzo się cieszymy, że zostało to zrobione. Remiza została też w części bojowej wymalowana. Wszystkie lampy są wymienione, bezpieczniki są nowe założone. Myślę, że czujemy się teraz bezpiecznie pod względem przeciwpożarowym w remizie – wyjaśnia Krzysztof Płaneta, prezes zarządu OSP Wola Rzędzińska.
W trakcie wydarzenia przekazano też sprzęt dla czterech jednostek OSP z terenu gminy Tarnów. Specjalistyczna odzież trafiła do druhów z miejscowości: Jodłówka-Wałki, Koszyce Małe, Łękawka i Zgłobice. Do tych zakupów województwo małopolskie dołożyło w sumie 25 tysięcy złotych.
- Ja przede wszystkim się ogromnie cieszę, że mogę tutaj dzisiaj być i uczestniczyć w tym przekazaniu tych elementów wyposażenia, które udało się zakupić z dofinansowaniem z województwa małopolskiego. W roku, który już miną przeznaczyliśmy w budżecie prawie 5 milionów złotych na wsparcie programu "Małopolskie OSP", 3 miliony złotych na modernizację remiz, pojazdów bojowych, urządzeń potrzebnych do akcji, a 2 miliony złotych z nadwyżką to było umundurowanie bezpośrednie wyposażenie druhów strażaków do akcji - mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Jednostki OSP to nie tylko działalność bojowa, ale cała działalność społeczno-kulturalna prowadzona w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych prowadzona przez druhów - dodaje Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego.
W wydarzeniu udział wzięła posłanka Anna Pieczarka. - Za tę inwestycję bardzo dziękuję panu marszałkowi Józefowi Gawronowi, panu przewodniczącemu Wojciechowi Skruchowi. Dziękuję, że jesteście przy tak licznych obowiązkach.
Jednostki OSP to duże wsparcie dla zawodowych strażaków, bardzo często druhowie ochotnicy jako pierwsi pojawiają sie na miejscu zdarzenia, dodatkowo oni lepiej znają teren. Dzięki temu służby sprawniej i szybciej pomagają ratować ludzie życie i mienie.
- W 2022 roku doszło na terenie powiatu tarnowskiego do blisko 3 tysięcy zdarzeń, z tego ochotnicze straże pożarne uczestniczył w 2/3 z nich - wyjaśnia st. bryg. Krzysztof Gładysz, komendant miejski PSP w Tarnowie.
W przekazaniu sprzętu oprócz zaproszonych gości oraz władz gminnych udział wzięli też druhowie ochotnicy z terenu gminy Tarnów.