- Nieodpłatna pomoc prawna jest w całej Polsce. Prowadzone jest to zadanie, przez powiaty. W samym Tarnowie mamy punkty pomocy prawnej. Są one w urzędzie miasta i jeszcze w czterech lokalizacjach w mieście - mówi Małgorzata Słomka-Narożańska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMT.
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. - Jest taka możliwość, że po umówieniu się na spotkanie, po podpisaniu takich stosownych oświadczeń jest udzielana pomoc. Polega to na tym, że są udzielone informacje pokierowana osoba, zostaje, w jaki sposób może postępować, co może zrobić. Najczęściej mieszkańcy zwracają ze sprawami dotyczącymi prawa pracy, sprw alimentacyjnych, rodzinnych i pomocy społecznej - dodaje Małgorzata Słomka-Narożańska.
Na terenie Tarnowa działa kilka punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, w których pomoc udzielana jest przez adwokatów, radców prawnych lub doradców obywatelskich. - Teraz w tym roku mamy zmianę też siedziby jednego punktu, ponieważ jest też taka potrzeba, żeby było bliżej właśnie mieszkańców korzystających z opieki i pomocy społecznej. Nowy punkt mamy teraz na Brodzińskiego 14, oprócz tego mamy w Mościcach, na Westerplatte, w Krzyżu i tak jak wspomniałam na Nowej 4 - wymienia Małgorzata Słomka-Narożańska.
Dodajmy, że aby móc skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej wymagane są odpowiednie dokumenty, takie jak dowód tożsamości, oświadczenie, że osoba nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, oraz dokumentacja dotyczącą sprawy.