- Ustawodawca zmusza jednostki administracji publicznej do szukania oszczędności i wskazuje dokładnie, że musimy znaleźć 10% oszczędności w roku 2022 i 10% w 2023 roku. O ile roku 2023 się nie boimy, o tyle problemem był rok 2022, bo on już jest na finiszu - mówi Piotr Kopa, rzecznik prasowy Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Nauczanie hybrydowe nie dotyczy studentów fizjoterapii, wychowania fizycznego oraz pielęgniarstwa, którzy muszą pojawić się na zajęciach.
- Ćwiczenia, laboratoria i te rzeczy, które muszą być realizowane bądź na uczelni, bądź u naszych interesariuszy, czyli na przykład w przypadku pielęgniarstwa czy fizjoterapii w przychodniach bądź szpitalach, są realizowane w tych właśnie miejscach. Generalnie szukamy tych oszczędności, bo zostaliśmy do tego przymuszeni, co oczywiście nie jest niczym złym. Natomiast co najważniejsze dla nas - staramy się robić wszystko, aby nie miało to i nie ma to negatywnego wpływu na efekty kształcenia i na cały proces kształcenia, jaki tutaj jest prowadzony w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie - dodaje Piotr Kopa.
Jednocześnie szukając oszczędności uczelnia, przeprowadza gruntowne zmiany w ociepleniu głównego budynku.
- Z jednej strony są one związane z termomodernizacją głównego budynku uczelni, a z drugiej z montażem instalacji fotowoltaicznej na budynku najpierw Wydziału Ochrony Zdrowia, a później Wydziału Politechnicznego, czyli mówię o budynkach E, F,G oraz Ci D - wymienia Piotr Kopa.
Kształcenie hybrydowe ma obowiązywać na Akademii Nauk Stosowanych do 8 stycznia. Przypomnijmy, że dodatkowo zgodnie z organizacją roku akademickiego w terminie od 23 grudnia do 1 stycznia 2023 roku zaplanowana jest przerwa świąteczna. Ponadtopiątek 6 stycznia jest dnie wolnym od zajęć dydaktycznych.