- Łączymy dzisiaj to, co najpiękniejsze, czyli łączymy piękną tradycję, historię, losy wielu pokoleń, które zbudowały tę tożsamość, którą dzisiaj pięknie nazywamy naszą miejscowością Poręba Radlna, ale też dzisiaj to jest taki świadectwo miejscowości i jej określenie przyszłości. W ramach tej tożsamości tego pięknego patriotyzmu lokalnego, ale i pięknego patriotyzmu, rozumianego też patrzymy w przyszłość. Tam miejscowość rozwija się jak wiele innych naszych miejscowości na terenie gminy i pięknie się wtapia - mówi Sławomir Wojtasik, zastępca wójta gminy Tarnów.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pod św. Apostołów Piotra i Pawła w Porębie Radlnej. Następnie zebrani goście udali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Podczas niej nie zabrakło wspomnień i wzruszeń.
- Zorganizowaliśmy dzisiaj sympozjum, które nam przypomni dzieje mieszkańców Poręby Radnej. Będą prelegenci, którzy przypomną historię Poręby Radnej w różnych aspektach. Będzie to aspekt środowiskowy, szkoły, Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich - wyjaśnia Krystyna Olszówka-Łępa, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Porębie Radlnej.
Sympozjum odbyło się w ramach obchodów Jubileuszu miejscowości Poręba Radlna.
- Czas wspomnień. Przede wszystkim refleksji nad tym, co kiedyś zaistniało i nad stanem, jaki mamy w tej chwili na dzień dzisiejszy. Cieszymy się bardzo z tego powodu, że akurat nasze pokolenie przeżywa tę szczególną uroczystość, jaką jest 630 -lecie naszej miejscowości. Cieszymy się z przybyłych gości, że tak licznie przybyli i przede wszystkim z integracji naszej miejscowości i w ogóle całej parafii miejscowości - dodaje Jan Skórka, radny Rady Gminy Tarnów.
Dodajmy, że historia Poręby Radlnej sięga XIV wieku. W miejscowości od 1922 roku działa Ochotnicza Straż Pożarna, a oprócz tego mieszkańcy nieustannie angażują się w działania na rzecz swojej miejscowości. Przykładem tego jest działający na terenie wsi chór parafialny oraz Koło Gospodyń Wiejskich.