- Wydarzenia z 1918 roku, to pamiętana, choć nie najważniejsza sesja Rady Miejskiej w Tarnowie, postawa burmistrza Tertila. Te działania, zasługi wszystkich uczestników niepodległościowego, bezkrwawego zrywu, które miały miejsce w Tarnowie tu w tym budynku w Ratuszy znacznie wcześniej, bo 14 października. To wszystko składa się na ciąg wydarzeń, które zaskutkowały tym, że jesteśmy pierwszym prawdziwie niepodległym miastem - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.
- Dla uczczenia tej pamięci co roku taka sesja się odbywa, a jej takim najważniejszym punktem jest przyznanie nagród im. Tadeusza Tertila dla wybitnych prac licencjackich, inżynierskich, czy też magisterskich w tematyce związanej z miastem Tarnowem i z powiatem tarnowskim - dodaje Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
W tym roku nagrody powędrowały do pięciu absolwentów szkół wyższych.
- Temat mojej pracy polegała na tym, by zbadać mikroklimat miasta Tarnowa na przestrzeni lat z użyciem danych satelitarnych. Na podstawie tych danych możemy określić właśnie strefy z podwyższoną temperaturą w mieście - wyjaśnia Bartłomiej Rój, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Jak zauważa Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego uroczysta sesja, w trakcie której wręczane są nagrody za prace licencjackie, magisterskie i inżynierskie to połączenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości wspólną klamrą. - Bardzo, bardzo ciekawa praca to jest nowy dworzec autobusowy w Tarnowie. Wbrew temu co sądzą włodarze miasta – Tarnów chyba nie jest w najlepszym okresie swojego rozwoju od założenia miasta w XIV wieku, bo dworca autobusowego z tego co wiem w Tarnowie nie ma. A tu młody człowiek, inżynier zaprojektował ośmiostanowiskowy dworzec autobusowy na ul. Narutowicza - zaznacza Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele rządu i władz lokalnych z władzami urzędu miasta Tarnowa, oraz Zarządu Powiatu Tarnowskiego na czele. Obecni byli też radni i zaproszeni goście.