- Istotą jej działania jest to, że oczyszczalnia jest położona nieco wyżej niż poziom odbiornika naszego, czyli rzeki Białej i mamy do wykorzystania spadek ścieków mniej więcej w skali czterech metrów. Postanowiliśmy wykorzystać ten spadek, dlatego, żeby małą elektrownię ściekową wybudować na wylocie z oczyszczalni - mówi Tadeusz Rzepecki, prezes zarządu Tarnowskich Wodociągów.
Elektrownia powstanie na wylocie oczyszczalni ścieków do rzeki Biała przy ulicy Czystej w Tarnowie. Jej budowa ma związek z coraz to wyższymi kosztami energii elektrycznej.
- Zmniejszy to wrażliwość oczyszczalni ścieków i Tarnowskich Wodociągów na te szalejące ceny energii elektrycznej. Dzisiaj płacimy za energię elektryczną jeszcze według starych stawek około 300 złotych za MWh. Oferty, które otrzymaliśmy były na przykład na kwoty osiem razy wyższe, więc każdy procent energii odzyskanej, czy gdzieś wyprodukowanej to jest dla nas mniejsza wrażliwość na te zmiany cen - tłumaczy Tadeusz Rzepecki.
Oprócz elektrowni Tarnowskie Wodociągi w najbliższym czasie planują też realizację innych inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii, dlatego w niedalekiej przyszłości rozpocząć mają się również prace nad budową nowej elektrowni fotowoltaicznej.