Uczniowie mieli wiele pytań, na które otrzymali odpowiedzi.
- Mieliśmy tutaj zaproszonych gości, którzy przedstawili nam aspekty związane z transplantacją, mieliśmy też osoby, które opowiadały o swoich przeżyciach. To osoby, które przeszły transplantacje. Mieliśmy też wywiad, w którym mówiono jak to się odbywa od strony technicznej, jak to się robi, jak można się zgłosić, żeby być dawcą swoich narządów i jak ten proces przeszczepu przebiega – mówi Robert Kozioł, dyrektor ZSEO w Tarnowie.
- To był taki moment, kiedy uczniowie mogli te wszystkie pytania, które w nich narastały zadać właściwym osobom. Kierowali pytania do lekarza, do koordynatora transplantacyjnego, kierowali pytania do osób po przeszczepie serca – wyjaśnia Ewa Matejska, pedagog w ZSEO w Tarnowie, a zarazem organizator wydarzenia.
Przeszczep serca przeszła pani Małgorzata Rejdych. Dzięki transplantacji otrzymała drugą szansę na życie, a teraz stara się upowszechniać i poszerzać wiedze o przeszczepach serca. - Jedynym ratunkiem dla mnie był przeszczep serca. Ten przeszczep dokonał się w lutym 1998 roku w Krakowie w Klinice Kardiochirurgii. Operacja nie była łatwa, natomiast potem stopniowo, ale bez powikłań doszłam do pełnej zdolności życiowej. Wróciłam do pracy, do wszystkich czynności życiowych, ponownie do uprawiania sportu, do aktywności fizycznej.
Na finał wydarzenia rozdano nagrody w konkursie z zakresu transplantologii. Wśród laureatów znalazło się dziewięć osób.