- Oprócz historii zespołu, oczywiście wystąpią też same „Kumotry”, czyli sam zespół kolędniczo – folklorystyczny „Kumotry”, ale też zaproszeni goście. Kumotry mają podobne grupy, podobne zespoły z okolic, zaprzyjaźnione, które zostały zaproszone i dzisiaj będziemy mogli zobaczyć, być może te same piosenki, być może inne, to okaże się podczas całego dzisiejszego popołudnia – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.
- Przemówienia, troszkę historii, troszkę występów, zaprosiliśmy zespół „W Kuźni u Kowala”, później skromy poczęstunek, podziękowania za ciasteczka, włodarzom, za co jak nam coś obiecali, albo coś dali i tak to będzie wyglądało. Przede wszystkim będzie piękny tort od pana Bajbora. Tort wjedzie prawie metrowy z pochodniami, będzie to coś pięknego – dodaje Wacława Kilian, kierownik zespołu „Kumotry”.
- Mamy godnego jubilata, zespół „Kumotry”, 65 lat działalności można powiedzieć, że już taka wielopokoleniowa instytucja. Zespół „Kumotry” który reprezentuje nasz piękny Tarnów, region tarnowski, nie tylko w Tarnowie, ale i całej Małopolsce i Polsce. Podróżują sprzedają bardzo pozytywnie naszą kulturę - chwali Anna Pieczarka, poseł na sejm RP.
Zespół „Kumotry” powstał w 1957 roku. Wtedy była to grupa kolędników, lecz po czasie zajęli się także śpiewaniem pieśni ludowych. Założycielem zespołu był Mieczysław Gibała.
- W czterdziestym szóstym roku na przełomie siódmego, jak to zwykle na wsi kolędnicy się zebrali, chodzili z kolędą,. Potem chłopaki poszli do wojska, jak wrócili, to już zapisali się do straży pożarnej i tam był pan Gibała, który już tam coś działał i zajął się tymi chłopcami. Stworzył taki zespół „Kumotry”, bo dawniej nie mówiło się wujku, ciotko tylko kumotrze, się mówiło: „Gdzie idziesz?” „Do kumotra idę” - tak krewni się określali, a ponieważ to był zespół typowo rodzinny, żony występowały, dzieci, córki także to był zespół taki kumoterski, ale nazywali się „Kumotry” i tak zostało do dziś – tłumaczy Wacława Kilian.
Warto wspomnieć także, ze zespół „Kumotry” to nie tylko grupa zajmująca się kolędowaniem i regionalnym folklorem, śpiewają także pieśni maryjne, pieśni postne oraz występują w Teatrze Regionalnym w Krakowie.