Właściwości VR
Rzeczywistość wirtualna to generowane komputerowo trójwymiarowe środowisko, z którym użytkownik może wchodzić w interakcje, całkowicie lub częściowo zanurzony w nim. Zwłaszcza gry VR mają następujące cechy i zalety:
• Wiarygodność — sprawia, że użytkownik czuje realność tego, co się dzieje.
• Interaktywny - zapewnia interakcję z otoczeniem.
• Generowane maszynowo - oparte na potężnym sprzęcie.
• Możliwość eksploracji — umożliwia eksplorację dużego, szczegółowego świata.
• Tworzenie efektu obecności – angażuje w proces zarówno mózg, jak i ciało użytkownika, wpływając na maksymalną możliwą liczbę narządów zmysłów.
Wciągająca wirtualna rzeczywistość oznacza obecność trzech czynników:
• Wiarygodna symulacja świata o wysokim stopniu szczegółowości.
• Komputer o wysokiej wydajności zdolny do rozpoznawania działań użytkownika i reagowania na nie w czasie rzeczywistym.
• Specjalny sprzęt podłączony do komputera, który zapewnia wciągający efekt w procesie eksploracji otoczenia. Porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo później.
VR bez immersji
Nie każdy i nie zawsze potrzebuje całkowitego zanurzenia się w alternatywnej rzeczywistości. Nie immersyjne symulacje obejmują wysokiej jakości wizualizacje, dźwięk i kontrolery, na szerokim ekranie. Do tej kategorii należą również projekty, takie jak archeologiczne rekonstrukcje 3D starożytnych osad lub modele budynków, które architekci tworzą, aby zaprezentować swoją pracę klientowi. Wszystkie wymienione powyżej przykłady nie w pełni spełniają standardy VR, ale pozwalają doświadczyć symulowanego świata o kilka poziomów głębiej niż inne narzędzia multimedialne, przez co są klasyfikowane jako rzeczywistość wirtualna.
VR z infrastrukturą do współpracy
Obejmuje to „wirtualne światy”, takie jak Second Life i Minecraft. Takie światy nie zapewniają pełnego zanurzenia (w przypadku Minecrafta dotyczy to tylko standardowych sterowań - gra ma już wersję dla rzeczywistości wirtualnej obsługującej kaski Oculus Rift i Gear VR). Jednak interakcje z innymi użytkownikami są dostępne w wirtualnych światach, których często brakuje w „prawdziwych” produktach wirtualnej rzeczywistości.
Wirtualne światy są wykorzystywane nie tylko w branży gier: dzięki platformom takim jak 3D Immersive Collaboration i Open Cobalt możliwa jest organizacja przestrzeni do pracy i nauki w 3D – nazywa się to „współpracą imersyjną”. Stworzenie możliwości jednoczesnej interakcji w społeczności i całkowitej immersji to obecnie jeden z ważnych kierunków rozwoju VR.
Internetowa VR
Informatycy opracowali sposób tworzenia wirtualnych światów w Internecie za pomocą technologii Virtual Reality Markup Language, podobnej do HTML. Przez jakiś czas był zaniedbywany i obecnie uważany jest za przestarzały, ale biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie Facebooka, VR zapewne zaistnieje jeszcze w tym elemencie.