- Mamy wszystko. Mamy zmywarkę, mamy piec konwekcyjno-parowy, świetnie wyposażone stanowiska, sprzęt elektroniczny od mikserów, malakserów, ekspres ciśnieniowy. Jest to ten sam sprzęt, na którym we wszystkich kuchniach. Mamy tutaj 5 stanowisk głównych podwójnych, czyli na 10 grup na raz – cieszyła się Anna Dudkiewicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Uczniowie, którzy już mogli przygotowywać potrawy w nowej pracowni są z niej zadowoleni:
- Jest super, bardzo ładnie, podoba mi się. Cieszę się, że w końcu mamy swoją pracownię – mówiła Magda.
- Pomagałyśmy kucharzowi w przygotowaniu tego jedzenia, które można tutaj spróbować. Była polędwiczka, były pierogi, deserki różne były – opisywała Amelia.
- Uwielbiam gotować, to jest moja pasja, dlatego przyszłam na ten kierunek – podsumowywała Zuzia.
Otwarcie pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej świętowano oficjalnie. Najpierw były przemowy i podziękowania, a później wielkie smakowanie przygotowanych dań.
- Dzisiaj wielkie święto, jesteśmy bardzo radzi z tego powodu. Otwieramy pracownię gastronomiczną, pracownię, która spełnia wszystkie wymagania, jest bardzo nowoczesna. Koszt adaptacji i wyposażenia w sprzęt to jest ponad 800 tysięcy złotych – wyjaśniał Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Założeniem początkowo było tylko powstanie pracowni gastronomicznej, potem dołożyliśmy jeszcze dodatkowe zadanie jako ośrodek egzaminacyjny i jeszcze dołożyliśmy następne zadanie, jako możliwość świadczenia usług gastronomicznych na zewnątrz – dodawał Robert Pantera, dyrektor Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.
W wydarzeniu udział wzięło wielu samorządowców i zaproszonych gości. Wśród nich był wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Nowa pracownia gastronomiczna w Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej to jest przykład jak symbioza z jednej strony władz powiatu dąbrowskiego, a z drugiej strony dyrekcji i grona pedagogicznego dobrze wpływa na przygotowanie bazy dla kształcenia zawodowego, zwłaszcza w tych kierunkach, które ciągle są potrzebne i które trzeba rozwijać – mówił Józef Gawron. Wicemarszałek województwa małopolskiego.
Dzięki pracowni gastronomicznej szkoła będzie mogła lepiej kształcić w zawodach technicznych i stać się konkurencyjną na rynku edukacyjnym. Zawód kucharza w dzisiejszych czasach staje się prestiżowy, a umiejętności nabyte w trakcie nauki w nowoczesnej i dobrze wyposażonej pracowni mogą przełoży się na to, że w przyszłości absolwenci szkoły znajdą pracę w renomowanych restauracjach.