Wnioski o dofinansowanie kilkunastu inwestycji drogowych i sportowych złożył do Rządowego Funduszu Polski Ład samorząd Tarnowa. Większość z nich dotyczy modernizacji koniecznych do przeprowadzenia przed przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi. Zarząd Dróg i Komunikacji już pracuje nad przygotowaniem projektów. Część z nich wykonają pracownicy ZDiK, co pozwoli przyspieszyć terminy rozpoczęcia prac.
Tarnowskie wnioski do Polskiego Ładu za 105 mln zł
Wnioski o dofinansowanie kilkunastu inwestycji drogowych i sportowych złożył do Rządowego Funduszu Polski Ład samorząd Tarnowa. Większość z nich dotyczy modernizacji koniecznych do przeprowadzenia przed przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi. Zarząd Dróg i Komunikacji już pracuje nad przygotowaniem projektów. Część z nich wykonają pracownicy ZDiK, co pozwoli przyspieszyć terminy rozpoczęcia prac.
- Łącznie w ramach Polskiego Ładu przygotowaliśmy wnioski o 105 mln zł. – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. – Już trwają przygotowania, dlatego, że etap projektowania, a później formalności związane m.in. z ogłaszaniem i realizacją przetargów zajmują sporo czasu, zaś decyzje o przyznaniu środków koniecznych do realizacji naszych planów zapadną dopiero za kilka - kilkanaście tygodni. Oczywiście liczymy, że będą to decyzje pozytywne.
Inwestycje drogowe
Jeśli igrzyska, to przede wszystkim inwestycje w Mościcach. Ta dzielnica będzie centrum sportowych zmagań planowanych w naszym mieście.
Konieczne będą więc modernizacje skrzyżowań: Czerwonych Klonów – Chemiczna i Traugutta – Czerwonych Klonów oraz ulic: Kwiatkowskiego (od ronda Solidarności do Czerwonych Klonów), Traugutta (od Czerwonych Klonów w kierunku wschodnim) wraz z budową pętli autobusowej nieopodal Miejskiego Domu Sportu, a także drogi wewnętrznej prowadzącej od domu sportu do Kwiatkowskiego.
Wśród zadań, o których dofinansowanie starają się władze Tarnowa, są też: modernizacja zajezdni autobusowej w Mościcach i przebudowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Czerwonych Klonów. Również budowa węzła przesiadkowego Błonie-Jana Pawła II, czyli nieopodal zjazdu z autostrady, będzie elementem infrastrukturalnych działań, związanych z igrzyskami.
Wartość prognozowanego dofinansowania tych zadań nie przekracza 30 milionów złotych. Dlatego też obejmujący je wniosek został złożony w ramach II edycji naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład.
Obowiązujące podczas niego zasady dają możliwość złożenia równocześnie także wniosku, zakładającego wyższą wartość dofinansowania (choć nie powinna przekroczyć 65 milionów złotych). W tym wypadku zdecydowano się aplikować o pieniądze na kontynuację modernizacji ul. Lwowskiej, czyli dwa pozostałe do wykonania etapy, a także modernizację alei Jana Pawła II. Ta ostatnia ma obejmować wymianę konstrukcji drogi na odcinku od skrzyżowania z Odległą do wlotu na rondo Niepodległości.
Trzecia edycja naboru wniosków (tzw. PGR, czyli inwestycje planowane na obszarach, na których w przeszłości funkcjonowały gospodarstwa rolne) daje możliwość ubiegania się o wsparcie mniej kosztownych przedsięwzięć. Można się ubiegać o pomoc przy realizacji dwóch zadań. Wartości dofinansowania nie może przekroczyć odpowiednio: ośmiu i dwóch milionów złotych. W tej pierwszej grupie znalazł się wniosek o współfinansowanie prac planowanych na ulicy Giełdowej. W ich efekcie powstałaby wygodna ulica, łącząca Mościckiego z Wyszyńskiego, ważna zwłaszcza dla osób korzystających z placu targowego.
Inwestycje sportowe
Chodzi przede wszystkim o modernizację infrastruktury sportowej Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na potrzeby Igrzysk Europejskich 2023.
Przewiduje się:
- w Arenie Jaskółka Tarnów wykonanie m.in. systemu podwieszenia – tzw. ringing;
- rozbudowę systemów teleinformatycznych oraz wizyjnych, rozbudowę strefy obsługi VIP;
- doposażenie w m.in. siedziska, stoły, moduły grodzenia stref, wyposażenie administracyjne,
zabezpieczenia konserwacji i utrzymania dachu, wydzielenia stref i obszarów logistycznych. – budowę parkingu dla kibiców na terenie istniejących kortów tenisowych oraz parkingu technicznego dla obsługi igrzysk, oraz imprez w rejonie areny;
- odtworzenie kortu tenisowego;
- modernizację budynku Miejskiego Domu Sportu, służącego jako obiekt treningowy dla rozgrywek badmintona;
- modernizację magazynu zaplecza technicznego;
- modernizację dróg i chodników oraz budowę dojść do obiektów w rejonie Areny Jaskółka Tarnów oraz Miejskiego Domu Sportu, wykonanie nowoczesnego, automatycznego systemu parkingowego wraz z jego oznakowaniem.
Tekst: Urząd Miasta Tarnowa