- Bardzo dużo zaproszonych gości, samorządowców, większa część z nich zapewne jest pierwszy raz na Powiślu Dąbrowskim. Z tego się bardzo cieszę, że byliśmy współorganizatorami tego wydarzenia. Msza Święta - bardzo ważna prelekcja, na temat aktualnej sytuacji, bardzo trudnej, która nas spotyka. Myślę, że będziemy częściej organizować cyklicznie takie spotkania. Te Dni Skupienia dla samorządowców to czas też namysłu, nad naszymi decyzjami, postępowaniem, współpraca, która jest konieczna, a która nie zawsze układa się dobrze. Myślę, że nad tym trzeba się głęboko zastanowić - mówił Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Dla nas, chrześcijan najważniejsza jest motywacja, a nasza motywacja płynie ze zjednoczenia z Bogiem i to później przenosi się na wszelkie inne działania zewnętrzne. Dla nas, chrześcijan wizja ewangeliczna pozwala nam inaczej popatrzeć na historię, która się toczy przed nami, czyli w tej brutalności, wydającej się sytuacji bez wyjścia zawsze dostrzegamy, że ostatecznie Bóg odniesie zwycięstwo - wyjaśnił ks. bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski.
Plany zorganizowania Dnia Skupienia w Dąbrowie Tarnowskiej pojawiły się już jakiś czas temu. Nie myślano wówczas, że sytuacja na świecie zmieni się tak diametralnie. Dlatego w czwartek modlitwa wszystkich skupiała się na ogarniętej wojną Ukrainie.
- Pamiętam, rozmawiałam bezpośrednio z ks. dyrektorem Radia RDN Małopolska o organizacji tego wydarzenia i mimo organizacyjnych przeszkód, które wtedy były między innymi forum wójtów i burmistrzów, nikt z nas nie pomyślał, że dzisiaj będziemy modlić się w intencji pokoju na świecie, w Europie, u nas w Polsce i przede wszystkim na Ukrainie. Fakt, temat Ukrainy zdominował dzisiejsze spotkanie, ale spotkanie myślę, że bardzo ważne. Cieszę się, że jest już zapowiedź kontynuacji tego Dnia Skupienia w przyszłym roku, w Nowym Sączu - dodała Anna Pieczarek, poseł na Sejm RP.
- Gdy z ks. prof. Bartoszkiem rozmawialiśmy o tym spotkaniu, o rekolekcjach, o Dniach Skupienia to zupełnie w innym kontekście. Bardziej szukania tego co wspólne, pomiędzy samorządami, politykami, nawet różnych opcji, takiego wprowadzania normalności, za czym jestem całym sercem. Teraz doszedł ten wymiar pomocy, wsparcia sprawy ukraińskiej i niezwykle to jest ważne, że o tym kościół mówi i działa i też emanuje tą miłością do bliźniego, która jest dzisiaj bardzo potrzebna - tłumaczył Władysław Kosiniak - Kamysz, poseł na Sejm RP.
Podczas homilii, a następnie na konferencji zwracano szczególną uwagę na ogromną pomoc, którą każdego dnia niesie tysiące wolontariuszy. Podkreślano także rolę samorządów w przyjmowaniu uchodźców.
- Jako Marszałek, pragnę wszystkim tym, którzy wspierają pomoc i przyjmowanie uchodźców wojennych z Ukrainy bardzo serdecznie podziękować i prosić o jeszcze. W ślad za homilią ks. ordynariusza chciałem powiedzieć, że trzeba nam będzie jeszcze dużo zrozumienia, ponieważ będą trudne sytuacje, będzie coraz trudniej ze względu na to, że niestety działania wojenne nie zmniejszają swojego zasięgu - wyjaśnił Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Podczas Dnia Skupienia parlamentarzyści i wszyscy samorządowcy mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz wspólnego spotkania.