Chodzi o około 1,8 mln gospodarstw domowych korzystających dziś z cyfrowej telewizji naziemnej. Takie liczby podaje Krajowy Instytut Mediów. Osoby, które do oglądania telewizji korzystają ze starego sprzętu, wkrótce stracą sygnał. Przełączenia na nowy standard nadawania będą przeprowadzane następująco:
- 28 marca - województwa lubuskie i dolnośląskie,
- 25 kwietnia - województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, część wielkopolskiego i część mazowieckiego,
- 23 maja - województwa małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, łódzkie, w południowej części mazowieckiego i świętokrzyskiego,
- 27 czerwca - województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie.
Po co ta zmiana?
Przejście na sygnał w technologii DVB-T2 z kodekiem HEVC ma widzom zapewnić dostęp do większej liczby programów w lepszej jakości. Dodatkowo będzie można odbierać telewizję hybrydową HbbTV, czyli użytkownik będzie miał możliwość pozyskania dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.
Dekoder plus
Wszystkie te usługi będą dostępne wyłącznie dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu. Osoby, które mają starsze odbiorniki, powinny kupić odpowiedni dekoder i podłączyć go do telewizora. Taki sprzęt kosztuje około 200 złotych, a państwo – decyzje też już zapadły – dołoży 100 złotych.
Dofinansowanie przysługuje na gospodarstwo domowe, ale tylko na jedną osobę. Wniosek składa się przez platformę gov.pl lub na poczcie. W taki sposób każda z osób otrzymuje mailem lub wydrukowany kod, z którym idzie się do sklepu po dekoder.
Teraz jednak Ministerstwo Cyfryzacji informuje o poważnej zmianie w tym programie. Rząd już przystał na tę propozycję i będzie można otrzymać więcej pieniędzy. Resort przygotował nowelizację przepisów i zgodnie z nią będzie można wnioskować o 250 złotych.
Program ma być realizowany do końca tego roku. Tak samo jak jego część dotycząca dekoderów.
Telewizor plus
„Nowelizacja jest odpowiedzią na głosy ekspertów, którzy wskazywali, że zaproponowana przez Senat kwota dofinansowania telewizora jest niewystarczająca. Dlatego ustanowione zostaną dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów”.
Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do sprzedawców sprzętu, aby nie wykorzystywali okazji i nie podnosili cen telewizorów. Stanowisko zostało wysłane do firm: Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.
Jak sprawdzić?
Zanim kupi się dekoder lub telewizor trzeba przeskanować sprzęt i dodać nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów.
Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.