- Spotkaliśmy się dzisiaj 11 marca, kiedy święto jest obchodzone 1, ale my specjalnie to odwlekliśmy w czasie, żeby móc przygotować się do tej uroczystości, żeby móc dzieci tez przygotować na to przyjście, razem ze sztandarem OSP i naszym szkolnym. Uczniowie z klas od 1 do 8 uczestniczyli w tym wydarzeniu. Oni przede wszystkim musza się uczyć, co to jest niepodległość, a teraz znam ich odpowiedź i teraz już na pewno, że jest prawidłowa - mówiła Krystyna Olszówka - Łępa, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Porębie Radlnej.
- Jest to szlachetna inicjatywa pani dyrektor, przy współpracy księdza proboszcza, że taka inicjatywa została powołana i społeczność Poręby Radlnej, szkoły, dzieci i przedstawiciele pozostałych organizacji, które działają na terenie Poręby do tej akcji się włączyły i po prostu tą swoją obecnością tych poległych, którzy tam kiedyś oddali swoje życie za nasza ojczyznę, żeby ich dalej honorować i pamiętać o nich - dodał Jan Skórka, radny gminy Tarnów.
Uczniowie pod krzyżem złożyli wiązanki i znicze. Wygłosili także specjalny apel pamięci żołnierzy wyklętych.
- Data 1 marca nie jest przypadkowa, tego dnia w 1951 roku w Mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców z zarządu zrzeszenia "Wolność i niezawisłość", Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Utworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku, dzieło Armii Krajowej - dodała Julia Kowal, uczennica Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej.
- Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary ale także bólu i cierpienia, jakie doznali przez wszystkie lata PRLu i ciszy po 1989 roku - uzupełniła Zuzanna Knapik, uczennica szkoły podstawowej podstawowej w Porębie Radlnej
Proboszcz Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Porębie Radlnej, który uczestniczył w wydarzeniu apelował do uczestników, aby w modlitwie nie zapominać również o tych, którzy polegli za ojczyznę wiele lat temu.
Dodajmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. Święto ma być wyrazem wdzięczności za świadectwo i postawę patriotyczną i krew przelaną w obronie ojczyzny.