Wyrok TSUE, czyli jedna decyzja zmienia wszystko
Dawniej spory sądowe o odfrankowienie kredytu kończyły się z różnym skutkiem. Było to spowodowane brakiem jednolitej linii orzeczniczej, która wpływałaby na treść kolejnych wyroków. Wszystko zmieniło się 3 września 2019 roku, kiedy to TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) wydał decyzję w sprawie tzw. kredytów frankowych. Zgodnie z treścią wyroku, sądy polskie powinny unieważnić taką umowę kredytową lub też ją odfrankowić. W tym drugim przypadku mowa jest o sytuacji, w której kredyt przeliczany jest na złotówki i to do kwoty, jaką klient otrzymał z banku. Co ważne, prawo to zapewnia możliwość ponownego przeliczenia kredytu frankowego, tym razem zgodnie z kursem przyznanym na dzień jego otrzymania.
Kompleksowa pomoc frankowiczom
Dzięki wsparciu, jakie może udzielić swym klientom Kancelaria Prawna Florczak Keller i Wspólnicy, tzw. frankowicze mogą liczyć na korzystną finansowo decyzję, która zdejmie z nich obowiązek przelewania na konto banku bardzo wysokich rat. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy, kredytobiorca ma również prawo do rozliczenia wszystkich dotychczasowych rat, co pozwala na znaczącą obniżkę istniejącego jeszcze zobowiązania. Z kolei w przypadku unieważnienia kredytu, kredytobiorca może liczyć na zwrot wszystkich, bezprawnie pobranych środków.
Skutkiem tego kredytobiorca będzie musiał zwrócić całe zobowiązanie, ale wyłącznie w wysokości świadczenia pieniężnego, które zostało zrealizowane na rzecz klienta. Naturalnie, do kwoty tej trzeba doliczyć wszelkie opłaty z tytułu usług zrealizowanych na rzecz kredytobiorcy w trakcie podpisywania umowy. Dodatkowo, trzeba też doliczyć koszty marży. Co ważne, przy wyborze takiego rozwiązania bank nie może liczyć na jakiekolwiek odsetki! Trzeba jednak pamiętać, że kredytobiorca musi wtedy spłacić całe swoje zobowiązanie i to w sposób jednorazowy. Na szczęście może on też rozliczyć kredyt wraz ze wszystkimi, spłaconymi już wcześniej ratami.
Klauzule abuzywne - co to jest?
Tak naprawdę, pomoc frankowiczom jest realizowana w oparciu o zapisy tzw. klauzul abuzywnych, czyli fragmentów tekstu umowy, które mogłyby wprowadzić w błąd kredytobiorcę. Niektóre banki dosłownie na potęgę wprowadzały je do treści dokumentu, co teraz stanowi podstawę do roszczeń o charakterze finansowym. Dlatego specjaliści Kancelarii dokładnie przeanalizują zapisy umowy, a następnie - w oparciu o jej treść - podejmą decyzję co do dalszego postępowania. Mowa tu o zdaniach, które za abuzywne uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kredyty frankowe - podstawowe informacje
Chcąc dokładniej poznać specyfikę kredytów frankowych, warto zapoznać się z kompendium wiedzy na ich temat.
1. Skąd się wzięły kredyty frankowe?
Kredyt frankowy to produkt finansowy, za promocją którego stały przede wszystkim banki. Najważniejszym czynnikiem, który miał zachęcać do ich zaciągnięcia, to ich niska cena. Jak argumentowały banki, było one poparte analizami wynikającymi z sytuacji w Szwajcarii, której system bankowy wyróżniał się niskimi i - co ważne - stabilnymi stopami procentowymi. Mówiąc wprost, oprocentowanie tychże kredytów było znacznie niższe, aniżeli oprocentowanie kredytów złotowych. Co ciekawe, ten mechanizm istniał już dość dawno, gdyż banki zaczęły udzielać tych zobowiązań już w połowie lat 90.
2. Kto w Polsce udzielał kredytów frankowych?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wszystkie duże banki. Zdecydowana większość z nich istnieje do dziś. Mowa tu między innymi o takich podmiotach jak PKO Bank Polski (PKO BP). Tych kredytów udzielały też: Bank Millenium, mBank, Getin Noble Bank, Bank Pekao SA, ING Bank Śląski, Alior Bank, Nordea Bank, Raiffeisen Bank International AG, ING Bank Śląski, Bank Ochrony Środowiska.
3. Co warto wiedzieć o przedawnieniu kredytu frankowego?
Kredyty frankowe ulegają przedawnieniu. Dzięki temu chroniony jest dłużnik, a nie jego wierzyciel. Początek biegu zaliczanego do przedawnienia, musi być określony przez zdarzenie obiektywne, które jest niezależne od woli stron, to jest wierzyciela i dłużnika.
4. Orzeczenie TSUE - co warto o nim wiedzieć?
Możliwość odzyskania bezprawnie podjętych przez banki środków pojawiła się dopiero po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 roku. Mowa tu o słynnej sprawie państwa Dziubaków. Kolejną decyzją TSUE było orzeczenie z 29 kwietnia 2021 roku, które jednocześnie było odpowiedzią na zapytanie Sądu Okręgowego w Gdańsku. Ta sama opinia została przedstawiona w postanowieniu z 10 czerwca 2021 roku. Postanowienie to było szczególnie istotne z punktu widzenia kredytobiorców, gdyż określało ono, że ochrona z tytułu nieuczciwych warunków kredytu przysługuje każdemu. Tym samym, nie została ona wyłącznie ograniczona do tych osób, które nie były w stosowny sposób poinformowane o danej sytuacji.
5. Orzeczenie TSUE a orzeczenie Sądu Najwyższego
W dniu 7 maja 2021 roku, uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego sprecyzowała reguły, w oparciu o które będą dokonywane rozliczenia pomiędzy kredytobiorcą a wierzycielem. Mowa tu oczywiście o sytuacji, w której stwierdzono sądownie brak związania umową pomiędzy stronami. Zgodnie z tym orzeczeniem wyznaczono również moment, od którego rozpoczęto bieg przedawnienia dla roszczenia ze strony kredytobiorcy.
6. A teraz słów kilka o pieniądzach...
Tak, sprawa o kredyt frankowy wiąże się z pewnymi kosztami. Są one jednak zdecydowanie niższe, niż koszty ponoszone przez kredytobiorcę frankowego na rzecz banków w ramach spłacanego kredytu w CHF. Warto jednak zauważyć, że nie ma dokładnych widełek, które określałyby kwotę należną za pomoc frankowiczom ze strony Kancelarii. Należność ta jest bowiem przedmiotem obustronnych ustaleń i zależy od wielu czynników. Najczęściej kwota ta oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Dodatkowo, kancelaria pobiera jeden procent od kwoty wygranej w trakcie sprawy. Jest to tzw. "success fee", czyli dodatkowa opłata za zwycięstwo w sprawie. Jak widać, biorąc pod uwagę kwoty kredytów hipotecznych, opłaty te są bardzo małe.
Podsumowując, kompleksowa pomoc frankowiczom w zakresie renegocjacji lub unieważnienia umowy o kredyt frankowy może być realizowana w sposób profesjonalny i uporządkowany. I właśnie dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tym temacie.
Więcej informacji: https://kancelaria-kfk.pl/specjalizacje/pomoc-frankowiczom/