Po pierwsze – pobudzanie dziecięcej kreatywności
Choć w sprzedaży dostępnych jest wiele zabawek, nie każda jest w stanie rozpalić wyobraźnię malucha. Zdecydowana większość tych najbardziej kolorowych i najgłośniejszych sprawia wrażenie takich, które bawią się same ze sobą. Dziecko jest atakowane dźwiękami, zabawka wydaje mu polecenia i oczekuje na jego reakcje, gra, śpiewa, sama się porusza i zupełnie nie nadaje się do tego, aby wykorzystywać ją w inny sposób niż ten przewidziany przez producenta. A przecież za najlepsze zabawki od lat uchodzą te, które można wykorzystywać na dziesiątki sposobów, bo pobudzają kreatywność.
Dzieci rzadko ograniczają się do jednego zastosowania zabawki. Wózek dla lalek staje się więc domem dla mniejszych zabawek, samochodem wyścigowym a także elementem oryginalnego toru przeszkód. Szukając rozwiązania idealnego dla malucha warto więc zatroszczyć się o to, aby mogło ono pełnić więcej niż jedną funkcję.
Po drugie – ułatwianie komunikowania się
Już w pierwszych dniach swojego życia maluch jest aktywnym uczestnikiem procesu komunikowania się w otoczeniem. Jego zachowania wywołują określone reakcje, a on sam uczy się ich rozpoznawania nie mniej intensywnie niż rodzice chcący zrozumieć, co komunikuje im ich dziecko. Zabawki są ważnym elementem nauki tego, jak mogą wyglądać poprawne relacje. Szukając idealnych zabawek dobrze jest więc stawiać na te, które przekazują dziecku informacje o otaczającym je świecie. To właśnie dlatego maluchy tak dobrze czują się w towarzystwie pluszowych zwierzaków śpiąc z nimi, zabierając je na wycieczki i mocno przytulając, gdy czują się zagubione.
Po trzecie – motywowanie do działania
Rodzice i dzieci potrafią mieć nieco inne wyobrażenia na temat idealnych zabawek. Dorosłym podobają się te, które mają do spełnienia przede wszystkim funkcję ozdobną, pięknie się prezentują i stanowią ciekawy element wyposażenia wnętrza. Tymczasem dzieciom takie rozwiązania wydają się niejednokrotnie po prostu nudne. Znacznie więcej uwagi poświęcają tym zabawkom, które można rozebrać i złożyć, ubrać, posadzić na innej zabawce albo wykorzystać do budowy większej konstrukcji. Ukochani towarzysze dziecięcych zabaw zwykle nie wyglądają tak samo dobrze, jak w dniu zakupu, bo eksperymenty maluchów pozostawiają na nich ślady. Dzieciom zdaje się to jednak wcale nie przeszkadzać.
Po czwarte – wspieranie procesów rozwojowych
Choć rodzice zdają sobie zwykle sprawę z niebezpieczeństw takiego zachowania, większość z nich nie może oprzeć się pokusie porównywania swojego dziecka z rówieśnikami. Nieustannie pojawia się więc pytanie o to, czy syn lub córka rozwija się tak, jak przewidują to podręczniki i czy sami rodzice robią wszystko, aby wspierać ten rozwój.
Pewne różnice w zachowaniu dzieci są czymś naturalnym, nie oznacza to jednak, że nie warto przyglądać się tym zabawkom, które stymulują konkretne procesy rozwojowe. Warto sięgać więc po te, które zachęcają dzieci do samodzielnego odróżniania kształtów, poznawania kolorów oraz rozpoznawania zwierząt i przedmiotów codziennego użytku. Z reguły są to propozycje wymagające aktywnego udziału dorosłych w zabawie, z pewnością jednak nie jest to wyzwanie, z którym nie można sobie poradzić.