- Taki, nowy pawilon znajdzie się także tutaj w Tarnowie, w mieście, które rzeczywiście, od lat funkcjonuje z zakładem karnym, z dobrze działającymi zakładami karnymi. Od niedawna, jeden połączony zakład karny, dzięki czemu jeszcze sprawnie te działania można podejmować. Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu parlamentarzystów, dzięki zaangażowaniu pana ministra Kaczmarczyka, pana posła Saka. Zapadła decyzja, że właśnie spośród tych kilkunastu pawilonów budowanych w całej Polsce, jeden z nich będzie tutaj w Tarnowie - mówił Michał Woś, Wiceminister Sprawiedliwości.
Na ten moment trwają już prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej inwestycji. Realizację całego zadania zaplanowano na lata 2022-2024.
- 35 milionów dla Tarnowa. To wielki dzień dla Tarnowa, wielki dzień dla przedsiębiorców, wielki dzień dla mieszkańców, to wielki dzień dla regionu. Wiele się mówi o deglomeracji, wiele się mówi, że regiony, które zubożały poprzez reformę administracyjną będą w stanie rozwijać się równie dobrze, wiele się o tym mówi, natomiast panowie to robią, za co bardzo pięknie dziękuje, bo te 35 milionów to miejsca pracy dla przedsiębiorców, którzy będą budować tę całą inwestycję, którzy będą odpowiadać za nią, jeżeli chodzi o te dwa lata samej inwestycji budowy tego pawilonu to pieniądze, które spowodują, że resocjalizacja w regionie Tarnowa będzie na dużo wyższym poziomie - wyjaśnił Norbert Kaczmarczyk, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Niektórzy mówią, niektóre osoby twierdzą, że jeżeli osadzony trafia do więzienia, to problem znika. Odpowiedzialne państwo nie może tak podchodzić do sytuacji. Miarą demokracji państwa pewnego jest sposób traktowania osadzonych i warunków bytowych. Jeżeli państwo w tym zakresie wspiera osadzonych, daje im możliwości, nowe warunki bytowe, to daje szanse na ich restart w życiu, że nie stają się oni zawodowymi złoczyńcami, nie są recydywistami, czy multi recydywistami, ale daje się im możliwość powrotu do normalności - tłumaczył Piotr Sak, poseł na Sejm RP.
Projektowany pawilon zakwaterowania będzie budynkiem mieszkalnym przeznaczonym dla osadzonych recydywistów penitencjarnych, odbywających karę pozbawienia wolności w typie zakładu półotwartego.
- Tarnów kojarzy się z azotami, ale też z więziennictwem. To są jakby dwa takie duże zakłady pracy i tutaj też ważne, że nigdy nie mieliśmy problemu z chętnymi dla służby, za to dziękuję panu dyrektorowi okręgowemu, panom dyrektorom jednostek, to jest bardzo budujące i wiemy, że jeżeli w Polsce mamy trudne przypadki to kierujemy je do Tarnowa. Tutaj jest duża resocjalizacja, wygląda prawidłowo i stąd nawet te najtrudniejsze charaktery wychodzą zupełnie inne - dodał gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
Aktualnie w Zakładzie Karnym w Tarnowie przy ulicy Konarskiego może przebywać ponad 1030 osadzonych, a w Oddziale Zewnętrznym w Tarnowie-Mościcach przy ulicy Śniadeckiego ponad 370 skazanych.