- Inspektorzy pracy, którzy kontrolują bezpieczeństwo i higienę pracy na budowach jednoznacznie wskazują na to, że pracodawcy i pracownicy lekceważą sobie zagrożenia, z którymi mają do czynienia. Raz, że nie są świadomi tych zagrożeń, a po drugie – nawet jeśli uświadamiają sobie niebezpieczeństwo wykonywanych prac, to uważają, że wszystko się u da i zagrożenia sobie lekceważą – wyjaśniał Benedykt Zygadło, kierownik tarnowskiego oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.
90 procent wypadków na budowie jest spowodowana upadkiem z wysokości – wyliczają inspektorzy pracy. Tutaj przyczyny i okoliczności tych zdarzeń są różne. Przykłady przyłączono podczas konferencji prasowej.
- Pracownik spadł z rusztowania z wysokości 9 metrów, była nieprawidłowa balustrada ochronna, skończyło sie to śmiercią. Pracownik spadł z pomostu rusztowania z wysokości około 10 metrów, doszło do załamania pomostu roboczego, wypadek śmiertelny. Podczas wykonywania pracy na wysokości około 4 metrów – tu jest też ciąg tych zdarzeń – pracownik wykonywał prace z kosza, miał jeszcze wyżej wykonać jakąś pracę, nie było operatora tego podnośnika w związku z powyższym wpadł na pomysł, żeby stanąć na balustradzie, poślizgnął się, spadł z wysokości 4 metrów, zginął na miejscu – przytaczał Benedykt Zygadło.
Wspólnym mianownikiem wypadków przy pracy jest niska kultura bezpieczeństwa pracy i brak dbałości o warunki pracy zarówno ze strony pracodawców, organizatorów pracy jak i samych pracowników.
- W związku z tym, że wypadków rzeczywiście jest bardzo dużo w Państwowej Inspekcji Pracy została przyjęta strategia działań kontrolnych i nadzorczych w sektorze budowlanym na lata 2022-2024. Ta strategia będzie skoncentrowana na zagrożeniach wypadkowych związanych z pracą na wysokości z użyciem drabin, rusztowań. Będziemy się zajmować pracami ziemnymi -taki znany przypadek to był w Wierzchosławicach, gdzie pracownik został zasypany w wykopie. Będziemy patrzyć, przyglądać się jak rzeczywiście ta organizacja pracy wygląda. Będzie to też sprawa kontroli legalności zatrudnienia - dodawał Zygadło.
PIP zapowiada wzmożone kontrole szczególnie w czerwcu i wrześniu. Dodatkowo inspektorzy pracy będą prowadzić działania prewencyjne.