- Dziękuje bardzo, że uczniom zechciało się wypełnić ankiety ósmoklasistów, zarówno mieszkańcom Tarnowa jak i Aglomeracji Tarnowskiej, bo to dla nas bardzo ważna informacja. Ponad 1/4 uczniów, a jeśli chodzi o aglomerację, to 1/3 jeszcze nie ma sprecyzowanych poglądów co do tego, jaką szkołę wybierze. W pozostałych przypadkach przeważa liceum ogólnokształcące, ale bardzo nas cieszy, że w porównaniu z ubiegłym rokiem - ja wiem, że to są na razie wczesne wybory - ale widać zwrot w kierunku głównie technicznych. Branżowe szkoły nie bardzo cieszą się popularnością na tym etapie, natomiast widać takie ukierunkowanie nieco lepsze na szkoły techniczne - to też jest dla nas ważna informacja - mówiła Bogumiła Porębska, Zastępca Prezydenta Tarnowa ds. Edukacji i Sportu.
W tym roku ósme klasy z publicznych szkół podstawowych w Tarnowie ukończy 1150 uczniów.
- Nie mam wiedzy, jaka jest liczba ośmioklasistów w aglomeracji, ale zakładam mniej więcej, że 50/50 będzie przyjętych do naszych tarnowskich szkół - dodała Bogumiła Porębska.
Najwięcej ankietowanych uczniów przy wyborze technikum na pierwszym miejscu postawiło zawód informatyka.
- Wszystkie zawody związane z informatyką to są rekordy popularności, ale znowu jest niespodzianka, że po raz pierwszy na trzecim miejscu jest technikum budownictwa. Być może to jest związane z rynkiem pracy w tej chwili, jeśli chodzi o budownictwo i to też nas bardzo cieszy. Bardzo istotną rzeczą, która uczniowie wykazują jest bardzo zdrowo-rozsądkowe podejście do swojego przyszłego życia. Mianowicie jeśli chodzi o rozszerzenia przedmiotów ogólnokształcących. Zarówno w liceum jak i w technikum największą popularnością cieszyłyby się takie klasy, które miałyby rozszerzone języki obce, ale na drugim miejscu jest matematyka - dodała Bogumiła Porębska.
Dodajmy, że w ankiecie najczęściej wybieranymi przesz uczniów szkołami średnimi było IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Tarnowie i Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.