Płynność finansowa – czym jest i dlaczego tak trudno ją utrzymać?
Płynność finansowa przedsiębiorstwa to zdolność do regulowania przez nie swoich wymagalnych zobowiązań. Dzięki jej utrzymaniu działalność gospodarcza może być prowadzona sprawnie i skutecznie. Przedsiębiorstwo może się rozwijać i nie jest narażone na ryzyko upadłości.
Utrzymanie płynności finansowej jest trudne w realiach dzisiejszej gospodarki. Kontrahenci mają skłonność do spóźniania się w płatnościach. Dodatkowo większość z nich oczekuje ustalenia odroczonego terminu zapłaty podczas zawierania umowy (nawet 30–90 dni). Tak zwane kredyty kupieckie to wyzwanie dla sprzedawcy, który mimo wykonania swojej części umowy nie otrzymuje zapłaty i może nie mieć środków na regulowanie bieżących płatności.
Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej
Jeśli z taką trudną sytuacją musisz sobie radzić na co dzień, rozwiązaniem może okazać się faktoring.
Faktoring jest usługą finansową polegającą na tym, że przedsiębiorca (faktorant) przekazuje podmiotowi udzielającemu finansowania (fakotrowi) faktury, których termin płatności jeszcze nie minął. Faktor wypłaca na rzecz faktoranta np. 100% wartości netto czy 90% wartości brutto należności objętej rachunkiem. Środki są przelewane na konto niezwłocznie.
Skorzystanie z usługi faktoringu umożliwia szybką zamianę faktur na gotówkę. Dzięki temu możliwe jest dalsze prowadzenie działalności oraz utrzymanie płynności finansowej. Pieniądze masz prawo przeznaczyć na dowolny cel. Z faktoringu możesz korzystać regularnie. Duża ilość rodzajów usługi (np. faktoring jawny, cichy czy zaliczkowy) sprawia, że jesteś w stanie wybrać idealne rozwiązanie dla siebie.
Przewaga faktoringu nad tradycyjnymi formami finansowania
Jeśli chcesz rozwiązać problem utraty płynności finansowej, faktoring sprawdzi się lepiej niż kredyt czy pożyczka. Aktualna sytuacja gospodarcza sprawia, że banki ograniczają swoje oferty, stosując do pozostałych bardzo wysokie oprocentowanie i rygorystyczne kryteria.
Kredyty i pożyczki wymagają przejścia przez długi proces formalny. Od złożenia wniosku do wypłaty środków może upłynąć nawet kilka tygodni, a i tak nie masz zagwarantowanej pozytywnej decyzji.
Z tych względów walcz o utrzymanie płynności finansowej, korzystając z faktoringu. Usługa jest w pełni bezpieczna i opiera się na przejrzystych zasadach. W faktoringu zabezpieczeniem dla instytucji udzielającej finansowania jest wierzytelność z faktury, a nie jak w przypadku kredytu majątek przedsiębiorstwa. Decydując się na ten sposób poprawy płynności finansowej, nie pogarszasz wizerunku swojego biznesu na rynku i możesz w spokoju rozwijać swoją działalność.