Budowa instalacji trwała dwa lata. Kosztowała 400 mln zł. Orlen Południe będzie wytwarzał w Trzebini około 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie - to aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, zlokalizowanej w Belgii. Produkcja pokryje 75 proc. zapotrzebowania na ten produkt w kraju.
Zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce, czy przemyśle spożywczym. Może być też zastosowany w lotnictwie jako środek do odmrażania i odladzania samolotów.
Do produkcji ekologicznego glikolu wykorzystana zostanie gliceryna, otrzymywana w Trzebini jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biodiesla. Odbiorcami glikolu będą, oprócz polskich firm, także zagraniczne przedsiębiorstwa. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi spółka rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.
Inwestycje w nowe technologie i nowoczesne sektory rynkowe napędzają polską gospodarkę. Są też niezbędne z punktu widzenia wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna całego kraju, w tym Małopolski
- podkreśla wicemarszałek Józef Gawron.
Wykonawcą instalacji jest konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska i Biproraf. Integralną częścią instalacji glikolu jest pierwszy w Polsce hub wodorowy, w którym roczna produkcja wodoru wyniesie 16 Nm3, z czego aż 75% będzie przeznaczone do produkcji glikolu, a pozostałe 25%, po doczyszczeniu, jako paliwo wodorowe. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru jakości automotive.
Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Koncern podpisał w tej sprawie listy intencyjne o współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie i Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W przyszłości ORLEN Południe będzie dysponować także mobilną stacją tankowania paliwa wodorowego.