- W Tarnowie mamy wspaniałe Centrum Badawczo-Rozwojowe, korporacyjne dla całej Grupy Azoty, obsługujące od strony technologicznej, od strony nowych produktów, dywersyfikacji portfela produktowego, nowych technologii, czy kwestii bardzo aktualnej – naszej transformacji w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu. To wszystko wykuwa się właśnie w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Tarnowie. Nie wyobrażamy sobie żebyśmy przy okazji tych prac nie korzystali ze współpracy z otoczeniem naukowym. Naturalnym partnerem dla nas jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie – wyjaśniał dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.
- Jako Grupa Azoty jesteśmy bardzo otwarci na współpracę z uczelnią jak również na zatrudnienie absolwentów. Bardzo nam zależy szczególnie na kierunkach politechnicznych – co jest oczywiste. Zapewniamy już teraz pracę wielu absolwentom. Mamy nadzieję, że ta współpraca, ta nowa umowa pozwoli nam jeszcze rozszerzyć tę współpracę – dodawał Zbigniew Paprocki, członek Zarządu grupy Azoty S.A., dyrektor generalny.
Współpraca z chemicznym gigantem to spore wyróżnienie tarnowskiej uczelni oraz szansa na rozwój. Dla studentów oznaczać ona będzie m.in. możliwość odbycia praktyk na terenie zakładu jak i szansę na późniejsze zatrudnienie.
- Ja się niezmiernie cieszę, bo ja chcę rozwijać tę uczelnię, prorektorzy i Rada Uczelni. Na pewno też zależy im na tym, żeby nasza uczelnia się rozwijała, a nasza uczelnia może się rozwijać jeżeli my reagujemy na otaczające nas otoczenie społeczno-gospodarcze, a to, co dzieje się w Tarnowie i w okolicach. Podpisanie takiej umowy jest tego najlepszym przykładem – zaznaczała dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni, rektor PWSZ w Tarnowie.
- Wspólnym mianownikiem jest nasze miasto, nasz region i zależy zarówno Grupie Azoty na tym żeby się region rozwijał, bo w tym regionie są, zostaną jak i będą jak i my się nigdzie nie wybieramy. Tez nam jako uczelni zależy na tym, żeby się region rozwijał przez kształcenie kard jak i wspieranie projektów badawczo-wdrożeniowo-rozwojowych – dodawał dr hab. Rafał Kurczab, prorektor ds. Nauki i rozwoju PWSZ w Tarnowie.
Rozmowy dotyczące konstruowania umowy pomiędzy Grupą Azoty a PWSZ w Tarnowie trwały kilka miesięcy. Znalazły się w niej zapisy ważne dla każdej ze stron, dzięki temu na tej współpracy skorzysta zarówno uczelnia jak i spółka chemiczna.