- Bardzo cieszymy się, że w tym roku scenę uda nam się zorganizować, ponieważ jak wiemy w zeszłym roku z przyczyn od nas niezależnych nie było to możliwe. Dzięki temu mamy wiele radości w organizacji tegorocznej edycji, tak jak powiedziałam - edycji jubileuszowej. Bardzo cieszymy się również z tego, że organizację festiwalu wsparło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Otrzymana dotacja to ponad sto tysięcy. W związku z tym przygotowaliśmy dla państwa bardzo atrakcyjny program - mówi Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce
Prologiem Festiwalu będzie spektakl taneczno-muzyczny pod nazwą „Kopciuszek” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca, w którym zobaczymy przede wszystkim taniec jazzowy i neoklasyczny. Oficjalna inauguracja odbędzie się natomiast 9 października, klasycznym spektaklem w gwiazdorskiej obsadzie.
- To spektakl, w którym zatańczy ponad czterdziestu artystów ze Lwowa. Jest to światowa półka. Są to znakomici tancerze, którzy zabiorą nas w podróż do krainy, do epoki "Dzwonnika z Notre-Dame". W tym spektaklu autorem choreografii jest solista Teatru Bolschoi, Viktor Szczerbakov. Myślę, że to będzie dla miłośników baletu klasycznego wspaniała uczta - mówi Katarzyna Wójs, dyrektor MFTT Scena Otwarta.
- Myślę, że powieść Wiktora Hugo - "Dzwonnik z Notre-Dame" o Quasimodo wszyscy znamy a teraz możemy zobaczyć jak się tę powieść zatańczyło - jak Balet Lwowski zatańczył tę powieść. Znowu jakby balet, który tańczy opowieść o człowieku, a w zasadzie powieść o tym, że dobro jest tak naprawdę głęboko w nas Opowiada Bernadetta Cich - kurator kreatywny Festiwalu i konkursu choreograficznego.
Wydarzenie obchodzi swój dziesiąty jubileusz, z tej okazji organizatorzy przygotowali wystawę fotograficzną zatytułowana „Zatańczone”.
- Wybraliśmy czterech artystów tarnowskich, którzy przez te dziesięć lat dokumentowali wydarzenia. Są to Paweł Topolski, Artur Gawle, Dariusz Zaród i Przemysław Sroka. Ta wystawa jest podzielona na dwie części. W części głównej jest pięćdziesiąt fotogramów, które pokazują piękną sztukę tańca na dużych wydrukach. Pozostałą część stanowi około dwustu zdjęć festiwalu "od kuchni" - wszystkich wydarzeń towarzyszących i przede wszystkim też państwa - widzów, którzy tak chętnie uczestniczyli w tych wydarzeniach - dodaje Bogusław Hynek, kurator wystawy "Zatańczone".
W samo południe odbyła się również akcja promocyjna jubileuszowej edycji Festiwalu, podczas której organizatorzy rozdawali złote balony z dołączonymi kartkami.
- Jeżeli ktoś na jednej z tych sześciu karteczek będzie miał pieczątkę Centrum Sztuki Mościce to oznacza, że wygrał właśnie bilet na wybrany spektakl. Oczywiście bardzo byśmy chcieli, żeby ten, kto przyjdzie do domu i zobaczy, że ma tę pieczątkę, żeby do nas się odezwał i my ustalimy z nim, na który spektakl możemy ten bilet ofiarować - jest to jedno podwójne zaproszenie - mówi Bernadetta Cich.
Dobrą wiadomością jest to, że na wydarzenie są jeszcze bilety. Cena karnetu na wszystkie spektakle to 150 złotych.
Zdjęcia: Centrum Sztuki Mościce.