Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Juromania 2021 – coraz bliżej…

W środę 15 września w pięknych, historycznych ogrodach Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na krakowskiej Skałce, położonych na jurajskiej skale, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca czwartą edycję Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej organizowanej tym razem pod hasłem „Jura – aktywna z natury”.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Podczas konferencji goście i dziennikarze mogli zapoznać się szczegółowo z ideą projektu oraz tegorocznym programem wydarzenia, który ze względu na  motyw przewodni eksponuje aktywne oblicze Jury. Obfituje on w liczne propozycje rekreacyjne i sportowe: rajdy piesze i rowerowe, biegi, wycieczki z przewodnikami, a nawet okazje do tego, by spróbować własnych sił we wspinaczce skałkowej. Nie zabraknie też oczywiście tradycyjnych już atrakcji, jak widowiska i rekonstrukcje historyczne, zwiedzanie z przewodnikami, warsztaty edukacyjne, gry terenowe i konkursy.

Tegoroczny program Juromanii wypełniony jest propozycjami dla osób podróżujących aktywnie i ceniących możliwość uprawiania aktywności fizycznej w pięknych, a wręcz unikatowych w skali kraju, okolicznościach przyrody. Jura to jednak nie tylko naturalne krajobrazy, wapienne ostańce kontrastujące z zielenią lasów i łąk, ale także ogromne dziedzictwo historyczne i kulturowe, dlatego chcemy, by piesza wędrówka, czy wycieczka rowerowa była nie tylko okazją do budowania tężyzny fizycznej, ale także okazją do poznania najciekawszych tajemnic Jury. W bogatym programie Juromanii z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie

– zachęcała podczas konferencji Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

To wyjątkowe wydarzenie realizowane jest od początku swojego istnienia przy ścisłej współpracy dwóch regionów – Małopolski i Śląska.

- Juromania to wspaniały projekt mający na celu promocję Jury Krakowsko Częstochowskiej, która położona jest na granicy dwóch województw. Dzięki zaangażowaniu obu regionów i sprawnej współpracy już po raz czwarty możemy wziąć udział w projekcie, który cieszy się ogromną, stale rosnącą popularnością tysięcy uczestników. Dzięki Juromanii co roku przybywa wielbicieli Jury, którzy wracają tu nie tylko w trzeci weekend września, ale dużo częściej, przyczyniając się do rozwoju turystyki i gospodarki – mówi Robert Nieroda ze Związku Gmin Jurajskich – koordynatora projektu.

Gospodarze miejsc, które otwierają się ze swoimi atrakcjami podczas Juromanii także zachęcali do wzięcia udziału w wydarzeniu. Tym bardziej, że podczas tegorocznej edycji uczestników czeka sporo nowości.

W tym roku w Juromanię po raz pierwszy włączy się Krakowska Skałka. W sobotę i niedzielę 18. i 19. września czekają na Państwa Paulini, aby opowiedzieć o swojej bogatej historii na Skałce.

- Chcielibyśmy w ramach tego wyjątkowego wydarzenia, przybliżyć odwiedzającym Jurę Sanktuarium męczeństwa św. Stanisława w Krakowie, zabytkową XVII w.  Bibliotekę, kryptę niezwykłych Polaków, a także zapewnić możliwość zwiedzanie paulińskich ogrodów, na co dzień niedostępnych dla turystów. Są to wyjątkowe miejsca, będące częścią Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika - zachęcał o. Mariusz Tabulskiprzeor klasztoru na Skałce.

W tym roku z całą pewnością nie zabraknie atrakcji dla aktywnych. Jurajskie krajobrazy stwarzają doskonale warunki do uprawiania wszelakich form aktywnej turystyki i rekreacji.

- Szlaki piesze, rowerowe, transjurajski szlak konny, ścieżki dydaktyczne, ścieżki nordic walking, obfitość dróg wspinaczkowych, jaskinie, które można eksplorować, przestrzenie dla paralotniarzy, rzeki, po których przepłyniemy kajakiem, produkty regionalne, których możemy zasmakować  - to ogromny potencjał i sposób, aby poznać ten wyjątkowy region aktywnie z całym jego dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Każdy kto przyjedzie na Jurę będzie mógł się przekonać, iż Jura aktywna z natury jest przestrzenią, gdzie miło i aktywnie spędzimy czas o każdej porze roku – zapraszała Anna Dąbek, przewodnik jurajski.

Juromania to także doskonała okazja aby poznać smaki naszego regionu.

- W naszej Pstrągarni w Ojcowie szykujemy dla Państwa wspaniałą ucztę podczas której szef kuchni przygotuje pokaz kulinarny i degustację potraw z lokalnych produktów Małopolski – mówiła Agnieszka Sendor, właścicielka pstrągarni „Pstrąg Ojcowski”.

Mówi się, że Jura, to kraina lasów, skał i zamków. To połączenie różnorodnych atrakcji przyrodniczych i kulturowych sprawia, że program Juromani także jest różnorodny i każdy znajdzie w nim coś dla siebie.  Dobrze znane lokalizacje, w tym jurajskie zamki, również zaprezentują nowe atrakcje dostosowane do motywu przewodniego wydarzenia. Turyści będą mogli między innymi odwiedzić otwarty ponownie po remoncie Zamek Rabsztyn, a także zobaczyć podziemną trasę turystyczną w Olkuszu. 

Staraliśmy się oprzeć nasz program na dziedzictwie kulturowym naszych terenów. Ponieważ Olkusz nazywany Srebrnym Miastem jest kolebką górnictwa kruszcowego, zapraszamy w sobotę na wydarzenia związane z historią olkuskiego górnictwa, a zwłaszcza do nowej ekspozycji Podziemny Olkusz. Z kolei w niedzielę będziemy na zamku Rabsztyn, który po dwóch latach remontu otworzył swoje podwoje dla turystów. Pod zamkiem odbędzie się sarmackie święto i wiele innych atrakcji – mówił Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” i pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Konferencję uświetniła dworska parada w strojach historycznych, która po zaproszeniu na Juromanię przybyłych gości ruszyła Bulwarami Wiślanymi na Wawel, niosąc wieść o rozpoczynającej się w piątek Juromanii.  

Już dziś warto zaplanować zatem wizytę na Jurze. Szczegóły programu można sprawdzić na www.juromania.pl  oraz na profilach Juromania na FB i IG.



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama