W uroczystości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy wzięli udział między innymi: zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, marszałek województwa Witold Kozłowski i burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska.
- Historia, szczególnie w Małopolsce, jest częścią naszego życia. To wspaniałe zabytki kultury materialnej – jak zamek w Nowym Wiśniczu, który gości nas dzisiaj w swoich progach; ale też tradycje lokalne i regionalne; dziedzictwo myśli i ducha artystów, myślicieli, naukowców; pamięć o wydarzeniach i ludziach, którzy wpływali na życie naszych przodków, ale też pamięć o tym, czego sami, za naszego życia, byliśmy świadkami. Troska o pamięć o przeszłości jest obowiązkiem nas wszystkich, dlatego tak ważne są wszystkie inicjatywy, które służą przypominaniu wydarzeń i bohaterów przeszłości – mówi marszałek Witold Kozłowski.
Uczestnicy uroczystości wzięli też udział w panelu dyskusyjnym „Chocim 1621 legenda i rzeczywistość”.
Uroczystość uświetnił koncert orkiestry Sinfonia Carpathia oparty na muzyce polskiej, która podrywała żołnierzy do walki, dodawała im otuchy, i wprawiała w zadumę. Jego zapis zostanie też opublikowany w Internecie, jako jedno ze źródeł do poznawania tradycji polskiego oręża.
Koncert „Historia muzyką spisana” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w kwocie 45 000 zł w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” edycja II.
***
Bitwa pod Chocimiem – bitwa stoczona w dniach 2 września – 9 października 1621 roku pomiędzy armią Rzeczypospolitej Jana Karola Chodkiewicza a armią turecką pod dowództwem sułtana Osmana II. Zamknięte w warownym obozie siły polsko-litewsko-kozackie stanęły na drodze armii osmańskiej pod miejscowością Chocim. Oblężenie zakończyło się taktycznym zwycięstwem armii Rzeczypospolitej, ukoronowanym podpisaniem traktatu potwierdzającego ustalenia traktatu w Buszy z 1617 roku.
Z bitwą pod Chocimiem związany był Stanisław Lubomirski z Wiśnicza (1583-1649) - podczas oblężenia warownego obozu dowodził jednym z pułków wojska polskiego. Jako wotum dziękczynne za zwycięstwo wojsk polskich ufundował w Nowym Wiśniczu klasztor karmelitów bosych, który po różnych kolejach losu pełni dziś funkcję Zakładu Karnego.