Festiwal jest skierowany przede wszystkim do uczniów, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej i zaplanowaniem swojej przyszłości. Dodatkowo, podczas targów także rodzice mogą skorzystać z fachowej porady doradcy zawodowego, dotyczącej wsparcia dzieci we właściwym wyborze ścieżki edukacyjnej. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu specjalnej infolinii, działającej przez cały czas trwania wydarzenia.
To wydarzenie jest organizowane przez samorząd województwa małopolskiego, przy udziale ok. 140 partnerów, 80 szkół. Oferta skierowana do uczniów i rodziców jest bardzo szeroka. To jest ten moment, w którym zderza się teoria danego zawodu z częścią praktyczną. Można rozmawiać z ludźmi różnych obszarów rynku pracy, z doradcami, są ciekawe spotkania z wielkimi postaciami reprezentującymi dziedzinę kultury, sportu, nauki, czy biznesu. Myślę, że każdy uczeń będzie mógł skorzystać z Festiwalu Zawodów
- podkreśla marszałek Witold Kozłowski.
W sposób szczególny potraktowaliśmy zawody medyczne. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ostatnie półtora roku pokazało nam wszystkim, że w każdej chwili możemy spotkać się z bardzo dużym kryzysem w obszarze służby zdrowia. Poświęcamy szczególną uwagę służbie zdrowia, bo rynek pracy w tym zakresie odczuwa zdecydowane braki. Wydaje się, że ten trudny egzamin raczej zdaliśmy, ale nie możemy stracić czujności. Dziękuję Panu Wojewodzie za współpracę podczas walki z koronawirusem. Gdyby nie utworzenie pewnej synergii, byłoby zdecydowanie gorzej. Dziękuję organizatorom Festiwalu Zawodów za stworzenie młodym Małopolanom możliwości wyboru i pomoc w podjęciu tej bardzo ważnej decyzji
- podkreśla marszałek Witold Kozłowski.
- Cieszę się ogromnie, że pomimo ograniczeń epidemicznych, udało się przygotować Studio Festiwalowe. Jest to olbrzymia skarbnica inspiracji. Wierzę, że uczniowie, którzy są na etapie rozeznawania swoich predyspozycji zawodowych, z dużą przychylnością zapoznają się z przygotowaną dla nich ofertą, a ta z kolei pozwoli odnaleźć zawodowe powołanie. Oferta kształcenia w Małopolsce jest ogromna. Życzę wszystkim, aby podążali edukacyjną ścieżką, która będzie pełna pasji i zaangażowania – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Ponad 140 partnerów, 80 szkół branżowych i techników z całej Małopolski, przedsiębiorcy, goście ze świata mediów, edukacji, kultury, biznesu, a do tego porady, konsultacje i ciekawe pokazy – takie atrakcje czekają na tych, którzy wezmą udział w tegoroczny Festiwal Zawodów w Małopolsce
- zaznacza Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Ze względu na trudny czas pandemii, festiwal jest realizowany w zupełnie nowej formule on-line: Studia Zawodów, Studia Medycznego oraz spotkań z przedsiębiorcami. W programie wydarzenia zaplanowano: ciekawe prezentacje zawodów, szkół branżowych i techników oraz szkół i uczelni medycznych z całej Małopolski, a także rozmowy z przedstawicielami świata mediów, kultury, edukacji i nauki, biznesu, samorządu m.in. Karolem Okrasą, Justyną Kowalczyk, Kamilem Stochem, Janem Dąbrowskim, Janem Melą, Pauliną Maroną, Andrzejem Bargielem, Małgorzatą Rdest i Pawłem Orleańskim.
Program Studia Zawodów poprowadzą Ida Nowakowska, Katarzyna Cichopek oraz Tomasz Wolny. W pierwszym dniu Festiwalu będzie można się zapoznać się z zawodami ze strefy turystyczno-gastronomicznej, elektryczno-informatycznej, społeczno-medycznej, budowlanej i energetycznej i chemicznej. W drugim dniu Festiwalu zapraszamy do odwiedzenia strefy handlowo-usługowej, mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej oraz mundurowej, gdzie swoją ofertę zaprezentują: policja, wojsko, straż pożarna, straż graniczna oraz straż miejska.
Program Studia Medycznego poprowadzą Agnieszka Dziekan oraz Mateusz Szymkowiak. Kamera zajrzy na medyczne stoiska wystawiennicze przygotowane przez szkoły i uczelnie kształcące w zawodach medycznych i około medycznych z Małopolski.
Na uczniów czekają także przedsiębiorcy, z którymi można się spotkać w ramach warsztatów i webinarów już 14 czerwca.