Jestem dumna z małopolskich instytucji kulturalnych, które skupiły się nie tylko na przetrwaniu tego trudnego czasu z obostrzeniami, ale także na jego jak najlepszym wykorzystaniu. Na remonty, ciekawe projekty, na prowadzenie działalności online. Potrafią też upowszechniać wiedzę i edukować w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Widać to najlepiej na przykładzie tych dwóch tarnowskich placówek
- powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.
Obejrzała odrestaurowany obiekt w tarnowskim Parku Strzeleckim, w którym siedzibę ma Biuro Wystaw Artystycznych. Prace modernizacyjne zabytkowego pałacyku mogły być przeprowadzone m.in. dzięki pieniądzom przekazanym przez województwo małopolskie.
Miejscowa Galeria BWA od lat prezentuje dzieła pochodzące z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Oglądać je można m.in. na dworcu PKP w Tarnowie. Tamtejsza ekspozycja jest czymś więcej niż tylko zbiorem różnorodnych prac. Jest tak dobrana, by zachęcać widzów – miłośników sztuki współczesnej do szukania powiązań między oglądanymi dziełami.
Zapoznała się również z nowymi pomysłami i propozycjami na rozszerzenie działalności Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Była w uruchomionym niedawno jednym z jego nowych oddziałów - muzeum historii Tarnowa i regionu.
Funkcjonuje ono w dwóch renesansowych kamienicach, zlokalizowanych przy północnej pierzei tarnowskiego rynku i zabiera w pasjonującą, również multimedialną wyprawę po dziejach tarnowskiej ziemi.
Przygotowana w zabytkowych wnętrzach ekspozycja wprowadza zwiedzających w barwną i ciekawą historię miasta i regionu. Obejrzeć tu można m.in. cenne dokumenty pergaminowe, średniowieczne miecze, przenieść się w czasy II wojny światowej i PRL. Ciekawostką jest tramwaj, przez którego okna podejrzeć można dawny Tarnów.