- Chcielibyśmy zwrócić na te osoby uwagę. Że są to - jak widać na tych wspaniałych zdjęciach - pogodne, uśmiechnięte, radosne, tak samo funkcjonujące w społeczeństwie i tak samo chcące być akceptowane i obecne jak każdy z nas. W związku z tym chcieliśmy pokazać ich piękno - stąd nazwa tej wystawy "CuDOWNe dzieci" - mówi wiceprezes Fundacji Bema 20 - Tadeusz Bałchanowski.
Jednocześnie - wystawa zwraca uwagę na potrzeby osób z Zespołem Downa.
- Mamy tutaj też prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej - są to osoby głównie starsze od 20 do 65 roku życia, które działają właśnie w ramach tych warsztatów - pozwalając na ekspresję i samorealizację w życiu - dodaje wiceprezes.
- W ogóle była to wspaniała współpraca z panią Darią jak i ze stowarzyszeniem. Wszystko razem udało się pięknie zgrać. Prace do siebie bardzo pasują plus mamy bardzo wiosenny klimat, w który wchodzimy w najbliższym czasie. - mówi koordynator wystawy - Eryk Niedbała.
Cudowne dzieci to wystawa, na której zobaczycie zdjęcia. Każde z nich opowiada odrębną historię. Ich autorka - Daria Kurczab - Kazara Photography chciała swoim modelom zrobić prezent.
- Praca z tymi dziećmi jest fantastyczna. Te dzieci darzą taką radością i miłością cały otaczający ich świat. Wchodząc do mnie - rzucały mi się na szyję. Od jednej dziewczynki - Izy - dostałam ceramicznego aniołka, Krzysio zaprosił mnie do siebie na kawę. To było fantastyczne i wcale ta praca nie była trudniejsza z nimi. Przeciwnie - te dzieci mają taki swój, poukładany świat. Rodzice powiedzieli im, gdzie idą, i że to będą zdjęcia. Więc oni szli jak na zabawę. Jeden z chłopców wziął ze sobą gitarę i pokazywał mi jak na niej gra. To dla nich nie było nic stresującego, to była dla nich fajna zabawa - wspomina proces twórczy - autorka zdjęć.
Autorka chciałaby, aby szczęśliwych modeli, zobaczyli wszyscy tarnowianie. Ci, którzy spotykają się z nimi w szkole, w sklepie, na mieście - ale także ci, którzy czasami nieświadomie budują niepotrzebne bariery.
- Wszyscy powinni zobaczyć te zdjęcia. Ta wystawa nie jest kierowana do nikogo w szczególności. Najważniejsze, żeby te zdjęcia zobaczyły te dzieci. Żeby wiedzieli, choć pewnie doskonale wiedzą, że są ważni. Ich rodzice robią im taką otoczkę, pokazują, że są dla nich najważniejsi na świecie, ale chciałabym, żeby te zdjęcia zobaczyli wszyscy. Wszyscy, ponieważ tak naprawdę to są normalni ludzie, tacy jak my. Mijamy ich na chodniku, mijamy ich w urzędach, mijamy ich w szkole, więc to jest wystawa dla wszystkich - zaprasza Daria Kurczab.
Część galerii Bema 20 należała do bohaterów Darii - druga do autorów prac plastycznych, które powstają z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej przy tarnowskim Kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To sztuka stała się dla nich najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
- Są osoby, które bardzo się sprawdzają w takich pracach artystycznych, bardzo to lubią i w ogóle nie chcą iść do innej pracowni. U nas są też - na przykład - pracownie drewna, pracownie gospodarstwa domowego, ale oni jednak wolą brać udział w takich zajęciach plastycznych. Malować obrazy. Cieszą się, jak te obrazy powstaną i mogą na takich wystawach jak tutaj - w Galerii Bema 20 - prezentować innym swoje prace - mówi prezes PSONI - Lucyna Cichoń.
Ten wernisaż miał odbyć się 21 marca 2020 roku. Pandemia spowodowała, że organizatorzy przesunęli wydarzenie na ten rok. Ponownie zamknięto galerie sztuki, ale prace czekały już na odwiedzających. Warto zatem, by każdy, kto zechce świętować 21 marca - świętował z dowolnego miejsca, dzięki transmisji online.
- W dzień kolorowej skarpetki, czyli 21 marca - w niedzielę na godzinę 17:00 zapraszamy na transmisję online z otwarcia tej, niesamowitej wystawy pt. "CuDOWNe dzieci". To niesamowite prace - zarówno zdjęcia pokazujące całą masę emocji jak i te zdjęcia ludzi dotkniętych niepełnosprawnością. Do zobaczenia na Bema. Mam nadzieję, że pandemia pozwoli i Państwo też zobaczą te niesamowite emocje - dodaje Agnieszka Niedbała.
Przypomnijmy, że transmisja będzie dostępna na stronie internetowej www.tarnowska.tv - 21 marca o godzinie 17:00.