Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w naszym regionie w 2020 roku miała epidemia Covid-19. Pod koniec lutego, czyli jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii było ich 60,1 tysiąca. Do czerwca ich liczba spadła do 54,7 tysiąca. Koniec roku przyniósł jednak znaczny wzrost liczby obcokrajowców – w rejestrach ZUS jest ich 63,3 tys. (w tarnowskim oddziale zgłoszonych w ZUS cudzoziemców jest 2,4 tys., z czego 2 tys. to Ukraińcy).
W całym kraju pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowych w ZUS było 725 tysięcy. W minionym kwartale przybyło ich 35 tysięcy.
Od 16 lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie.
W naszym regionie obcokrajowcy zgłoszeni w ZUS to przedstawiciele 123 krajów świata. Większość z nich pochodzi zza wschodniej granicy. Około 70 proc. cudzoziemców w Małopolsce to obywatele Ukrainy, których jest 45,3 tysiąca. Również w kraju najwięcej zatrudnionych jest mieszkańców Ukrainy, ich liczba to 532,5 tysięcy.
Liczną grupę cudzoziemców stanowią Białorusini, których pracuje 2,2 tys. w Małopolsce. Dalsze miejsca zajmują Gruzini (1,4 tys.) i Rosjanie (1,2 tys.). Nie brakuje u nas też przybyszy z odległych krajów takich jak Indie (1 tys.).
Spośród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych niemal 40 tys. to pracownicy, a 9 tys. to prowadzący własną działalność. Pozostali są zatrudnieni na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. umowach zlecenia.