Dla większości współczesnych firm promocja to nieodzowny etap, którego nie da się pominąć. Jeśli projekt tworzony jest od podstaw lub „pod klucz”, pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniej platformy. Współczesny rynek nie oferuje zbyt wielu solidnych rozwiązań, które faktycznie wspierają rozwój i promocję w Internecie. W czołówce znajdują się takie platformy jak WordPress, Magento i inne. Obie należą do potężnych narzędzi, lecz różnią się między sobą diametralnie.
Jeśli przyszedł moment na wybór platformy, warto rozważyć Magento. Szczególnie wtedy, gdy planuje się uruchomienie nie tylko sklepu internetowego z blogiem i dodatkowymi usługami (jak np. wymiana kryptowalut typu BTC do XMR), ale także serwisu z ogromną liczbą podstron. Magento oferuje przedsiębiorstwom szeroki wachlarz opcji i ekskluzywnych ustawień, ale zarządzanie tą platformą wymaga wsparcia ekspertów — programistów, ekspertów IT, specjalistów.
Co więc powinieneś wybrać - WooCommerce od WordPressa czy Magento?
WordPress doskonale nadaje się do prowadzenia bloga. Twórcy jednak zadbali, by możliwe było również prowadzenie sklepu internetowego, co ma ogromne znaczenie w działalności komercyjnej. Dzięki rozszerzeniu WooCommerce uruchomienie, konfiguracja i promocja sklepu jest znacznie łatwiejsza.
Po pierwsze – platforma jest stosunkowo łatwa do opanowania. Po drugie – zarządzanie nią i konfiguracja są przystępne. Po trzecie – istnieje możliwość wdrożenia dodatkowej strategii, uwzględniającej np. kantor kryptowalut czy wygodne metody płatności.
Walka o najlepsze rozwiązanie dla e-commerce będzie toczyć się tak długo, aż firma jasno określi, czego potrzebuje. Znalezienie odpowiedniej platformy jest trudne – każda ma swoje zalety i narzędzia. Ostatecznie warto kierować się elastycznością, funkcjonalnością, prostotą obsługi oraz branżą, w której działa marka.
Od czego zacząć i jak dokonać wyboru?
Przede wszystkim należy zrozumieć, że WooCommerce to rozszerzenie, a więc wtyczka umożliwiająca dodanie witryny sklepowej, koszyka oraz innych przydatnych funkcji. Oznacza to, że zarządzanie sklepem zostanie rozszerzone, a nawet uproszczone. Jednocześnie Magento wyróżnia się swoim bogatym oprogramowaniem i daje przedsiębiorstwom pełną swobodę dzięki rozbudowanemu systemowi e-commerce. Oczywiste jest, że wybór może być trudny. Dlatego warto przyjrzeć się głównym cechom obu platform.
Zacznijmy od obecnej wersji Magento, ponieważ ma ona o wiele więcej „gadżetów”, „funkcji” i profesjonalnych opcji. Do głównych zalet należą:
- Możliwość dostarczania funkcji e-commerce w sposób, który maksymalnie upraszcza zakupy online dla klienta;
- Brak ograniczeń co do rodzaju lub liczby produktów dostępnych w sprzedaży na stronie;
- Możliwość swobodnego tworzenia, opisywania i publikowania szczegółowych recenzji produktów z uwzględnieniem ich wartości informacyjnej i przydatności dla konsumenta;
- Możliwość dodawania różnych wariantów produktów – w tym ceny, atrybutów, zdjęć, filmów i innych elementów.
Ten kreator spodoba się tym, którzy cenią sobie bogaty wybór widżetów, przyjazny i intuicyjny interfejs oraz brak problemów z zarządzaniem treścią. Platforma jest na tyle „zaawansowana”, że potrafi automatycznie wyświetlać klientom rekomendacje produktów, które wcześniej przeglądali na stronie – na podstawie ich zainteresowań zakupowych. To samo dotyczy specjalnych ofert biznesowych, promocji i kampanii content marketingowych. Jeśli natomiast mowa o WooCommerce, warto podkreślić następujące cechy, które naprawdę warto znać:
- WordPress zapewnia dostęp do ponad 1000 skutecznych i sprawdzonych wtyczek oraz różnorodnych motywów graficznych;
- Kreator oferuje niemal nieograniczone możliwości konfiguracji, które są bardzo łatwe do opanowania;
- System umożliwia wygodne zarządzanie wszystkimi rodzajami treści – zdjęciami, tekstami, filmami i innymi;
- Firmy otrzymują szeroki wachlarz funkcji, w tym możliwość określenia waluty, lokalizacji, języka, jednostek miar i wielu innych.
Dodatkowo należy wspomnieć o wyjątkowych możliwościach związanych z transferem i przechowywaniem treści, a także tworzeniem kopii zapasowych, co jest niezwykle istotne dla współczesnego biznesu, w celu późniejszej publikacji produktów. Dodatkowo można filtrować wyniki według nowości, popularności, ocen, atrybutów czy cen. Możliwe jest również dodanie nieograniczonej liczby zdjęć oraz tworzenie pełnoprawnych galerii ilustrujących konkretne produkty.
Należy pamiętać, że niezależnie od wybranej platformy, za dodatkowe funkcje w obu systemach trzeba będzie zapłacić. Warto również wziąć pod uwagę swoje umiejętności w zakresie programowania stron internetowych i wybrać taki kreator, który najlepiej dopasuje się do specyfiki danego biznesu. Tylko wtedy można liczyć na skuteczną promocję w Internecie.