EKUZ - co to takiego?
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Potwierdza on twoje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym, niż twoje, państwie UE lub EFTA. Ten certyfikat jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny. Jeśli potrzebujesz szczegółowych odpowiedzi na pytanie: EKUZ co to - zobacz na https://ekuz.com.pl/.
Czemu warto zabrać EKUZ na wakacje?
Jeśli podczas urlopu nagle zachorujesz lub doznasz urazu, wystarczy że zgłosisz się na izbę przyjęć w publicznym szpitalu i pokażesz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz dowód osobisty.
Na podstawie tego dokumentu będzie ci przysługiwać leczenie:
- niezbędne i nieplanowane,
- w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej,
- udzielone, abyś nie musiał wracać do Polski i mógł kontynuować pobyt w warunkach bezpiecznych dla zdrowia.
Co ważne, prawo do leczenia przysługuje ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystasz z usług lekarza, sprawdź, czy jesteś u takiego, który honoruje kartę EKUZ.
W przypadku, gdy nie zabierzesz ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zagraniczny świadczeniodawca ma wówczas prawo wystawić ci rachunek za leczenie, według stawek obowiązujących prywatnych pacjentów. Warto więc zadbać o uzyskanie EKUZ przed wyjazdem. Z tym dokumentem wszystkie świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punku widzenia otrzymasz bezpłatnie, o ile należą się one nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w danym państwie.
Operacji plastycznej sobie nie zrobisz
Posiadając kartę EKUZ nie możesz liczyć na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy. Jeśli nagle rozboli cię ząb, dentysta ci oczywiście pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju np. dostaniesz tańsze wypełnienie. Jeśli natomiast złamiesz nogę, dostaniesz udaru, silnie się zatrujesz lub dostaniesz zawału, to EKUZ jak najbardziej obejmie koszty twojego leczenia. Może się zdarzyć, że będzie ono długie i kosztowne. Jeśli w tym przypadku okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, możesz złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.
Gdzie jest honorowana?
Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Nie każda jednak usługa medyczna w tych krajach będzie dla ciebie bezpłatna. Zanim pójdziesz do lekarza za granicą – upewnij się, czy zapłacisz za usługę, której potrzebujesz.
Niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą musisz zapłacić. Dlatego warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach. Można to zrobić za pośrednictwem strony NFZ.
Kto może uzyskać EKUZ?
O ten dokument może ubiegać się każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Co warto podkreślić - EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Sprawdź na stronie https://ekuz.com.pl/ekuz-w-krakowie/, gdzie wyrobić EKUZ w Krakowie.