- Wracamy do nazwy, która już kiedyś historycznie funkcjonowała. Zaraz po II wojnie światowej przez około 4-5 lat było Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Później nazwa ulegała zmianie, było Muzeum w Tarnowie, a od 1976 roku wraz z powstaniem województwa tarnowskiego wprowadzona została nazwa Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Województwo tarnowskie już dawno nie istnieje, nazwa pozostała, więc Zarząd Województwa Małopolskiego wystąpił z tą inicjatywą, aby te sprawy uporządkować i zmienić nazwę - wyjaśnia Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Wraz ze zmianą nazwy zmieni się też logotyp muzeum. - Albo będzie to w formie konkursu, albo w ramach zbierania szerokiej opinii na ten temat. Wtedy zostaną przygotowane pewne propozycje i nastąpi szersze opiniowanie w związku z tym, który logotyp wybrać - tłumaczy dyrektor instytucji kultury.
Zmieniona ma zostać również strona internetowa, która zostanie dostosowana do osób z niepełnosprawnościami. Nie zmieni się za to zakres działalności muzeum ziemi tarnowskiej.
- Ziemia tarnowska, Muzeum Ziemi Tarnowskiej utożsamia się z tym czym jesteśmy. Główne nasze oddziały skupiają się w Tarnowie i okolicy, więc jest to równoznaczne z tym jaką działalność prowadzimy. Chcę też podkreślić, że nie oznacza to, że nasze pozostałe oddziały zlokalizowane na terenie Powiśla Dąbrowskiego czy powiatu brzeskiego i bocheńskiego przestaną istnieć. One nadal są w naszej strukturze i nadal będą pod naszą opieką, pod tym względem nic się nie zmienia. Nadal działamy jako muzeum na terenie wschodniej części województwa małopolskiego, na terenie czterech powiatów i miasta Tarnowa - mówi dyrektor Kazimierz Kurczab.
Dodajmy, że początki istnienia tarnowskiego muzeum sięgają 1927 roku. Wtedy z inicjatywy Józefa Jakubowskiego powstało Muzeum Miasta Tarnowa, a w latach 1931-1939 połączono je z Muzeum Diecezjalnym.