– Przewidzieliśmy wsparcie psychologa, pedagoga specjalnego, fizjoterapeuty i logopedy, którzy będą terapeutami w środowisku osób ze spektrum autyzmu. Wiemy, że jest taka ogromna potrzeba ze względu na pandemię, która przysłużyła się do tego, że osoby z niepełnosprawnością zamknęły się w domach, nie chcą wychodzić. Chcemy im pomóc aktywizować się i wesprzeć również rodziny tych osób, które potrzebują wsparcia specjalistycznego. Szczególnie mówię tutaj o wsparciu psychologa – tłumaczy Magdalena Drożdż, koordynator projektu i wiceprzewodnicząca zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Tarnowie.
Beneficjentami mogą być osoby, które ukończyły 24 lata lub mają więcej niż 18 lat, ale nie kontynuują nauki, a także nie korzystają z warsztatów terapii zajęciowej i nie uczęszczają do środowiskowych domów samopomocy.
– Dla osób, które pozostają w domu i nie mają chęci z niego wyjść, to jest chyba jedyna możliwość, aby ich wesprzeć. Możemy to zrobić, wchodząc w ich środowisko, oczywiście nie narzucając się w żaden sposób, bo to nie jest żadną naszą myślą, żeby to robić. Chcemy z nimi tylko współgrać, wesprzeć i ułatwić wejście do tego zewnętrznego środowiska – zaznacza Magdalena Drożdż, koordynator projektu i wiceprzewodnicząca zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Tarnowie.
Do projektu można się zgłosić przychodząc osobiście lub poprzez swoich opiekunów. Można także zadeklarować chęć telefonicznie i mailowo, a formalności dopełnić z przedstawicielem stowarzyszenia w swoim domu.
– Przewidujemy w trakcie trwania projektu 80 godzin psychologa, 80 godzin pedagoga, 160 godzin pracy z fizjoterapeutom, 40 godzin pracy z logopedą. Będą to indywidualne i dostosowane do danej osoby praca z danym specjalistom – informuje Magdalena Drożdż, koordynator projektu i wiceprzewodnicząca zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Tarnowie.
Z programu „Terapia i rehabilitacja osób dorosłych ze spektrum autyzmu” skorzystać może w sumie 20 mieszkańców Tarnowa. Zgłoszenia należy kierować do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Tarnowie.