- Jest to taka inicjatywa, gdzie możemy zaopiekować się psem wtedy kiedy mamy na to czas. Może to wyglądać na tej zasadzie, że ktoś może wpłacać jakieś pieniądze na konkretnego psa czy kota, a my wtedy kupujemy coś dodatkowo dla niego czy finansujemy jakieś dodatkowe badania, kupujemy specjalistyczną karmę, zabawki czy miski. Natomiast może to wyglądać też w ten sposób, że ktoś przyjeżdża i wyprowadza na spacer, może wtedy coś kupić jakiś przysmak dla niego. Może wtedy poznać, jak wygląda opieka nad tym psem, oczywiście na naszym tutaj terenie podczas spacerów i go poznać- wyjaśnia Adrian Starzyk, kierownik Tarnowskiego Azylu.
Nierzadko całe rodziny przyjeżdżają, aby zaopiekować się psem czy kotem. Jak podkreśla kierownik Azylu dzięki temu dzieci uczą się odpowiedzialności oraz wiedzą, z czym wiąże się opieka nad zwierzakiem. Niekiedy wirtualne adopcje przeradzają się w te prawdziwe.
- Często też, z czego się cieszymy te wirtualne adopcje kiedyś kończą się prawdziwymi adopcjami. Ktoś poznaje tego psa, zbliża się do niego obdarzając uczuciem i podczas spacerów w trakcie wirtualnej adopcji ta relacja się nawiązuje. Cieszy nas to, że później ta adopcja jest przemyślana, wiemy, z czym taka adopcja się wiąże, że jest to adopcja czasem na kilkanaście lat, że są to też nie tylko obowiązki, ale również zobowiązania. Dla nas jest to przemyślane źródło adopcji, gdzie nie mamy później zwrotów i mamy pewność w 100%, że ten pies czy kot będzie w tym domu na stałe i będzie szczęśliwy- dodaje.
Dla azylu jest to ogromna pomoc jednak ich głównym celem jest rzeczywista adopcja zwierzaka.
- Zawsze zastrzegamy, że prawdziwa adopcja jest dla nas najważniejsza i wirtualny opiekun ma tę świadomość, że oczywiście się opiekuje do momentu tej realnej, rzeczywistej adopcji, chyba że się dam decyduje wcześniej, na co też często liczymy. Naszym głównym celem jest to, żeby tych zwierząt u nas było jak najmniej. Jeżeli ta opieka tutaj ma być lepsza i ma być więcej zainteresowania poprzez tę wirtualną adopcję do momentu tej rzeczywistej to tylko na plus- zaznacza.
W ramach wirtualnej adopcji opiekunem zwierzęcia może zostać osoba pełnoletnia lub określona grupa osób np. szkoła czy klasa. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej schroniska.