– MDokument, zwany potocznie mDowodem będzie służył nam wszystkim do potwierdzania swojej tożsamości, obywatelstwa polskiego wszędzie tam, gdzie będzie trzeba się w taki sposób wylegitymować. Jest to już prawnie usankcjonowane – mówi Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Do sprawdzenia tożsamości w aplikacji mObywatel, obie strony muszą mieć ją zainstalowaną. Urzędnik generuje na swoim nośniku kod QR, który należy zeskanować swoim telefonem i wyrazić zgodę na przekazanie danych. Co ważne, po zakończeniu czynności, informacje nie zapisują się na urządzeniu osoby, której je przekazujemy.
– Te dane przekazane urzędnikowi poprzez aplikację mObywatel to nie jest zdjęcie naszego dowodu osobistego. To jest zbiór informacji zaciągniętych rejestru dowodów osobistych, z którego mamy zdjęcie i rejestru pesel, skąd pochodzą inne dane przekazywane. Oczywiście seria, numer i data ważności tego mDokumentu są inne niż dowodu tożsamości – zaznacza Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Tradycyjna forma dowodu osobistego będzie niezbędna w niektórych przypadkach kontaktu z instytucjami i bankami.
– Jeżeli ubiegamy się o dowód osobisty to niestety nie możemy potwierdzić swojego obywatelstwa polskiego mDowodem. Jeżeli chcemy wyjechać za granicę to również nie możemy posługiwać się mDowodem w naszej aplikacji mObywatel, tylko musimy ze sobą wziąć swój plastikowy dowód osobisty. Oczywiście jeżeli udajemy się do krajów, gdzie jest on wystarczającym dokumentem podróży. Trzecim wyjątkiem są banki, w których do końca sierpnia nie możemy posługiwać się mObywatelem. Będzie to możliwe dopiero od 1 września – dodaje Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Aplikację można bezpłatnie pobrać na swój telefon. Do zalogowania się w niej niezbędny jest założony profil zaufany.