- Staram się przekazać młodym ludziom wiedzę na temat tego jak wygląda plansza komiksowa, z jakich elementów się składa i jak można posługiwać się tymi elementami podczas tworzenia swojej własnej oryginalnej planszy. Młodzi ludzie dowiadują się, z jakich części składowych składa się komiks i jak tymi klockami można posługiwać się przy tworzeniu swojego własnego komiksu- wyjaśnia Piotr Machłajewski, prowadzący warsztaty
W sumie w ciągu dwóch dni w warsztatach mogło wziąć udział aż 60 dzieci. Jak podkreślają organizatorzy po zajęciach znacznie zwiększyła się liczba wypożyczanych komiksów.
-Myślę, że komiks jako taka forma w pewnym sensie nowoczesna, albo miksująca wiele dziedzin sztuki takich jak fabuła z obrazem jest dla młodych ludzi interesująca. Mnie osobiście zdziwiło to, że dzieci, młodzież znają komiksy tylko niepolskie. Polski komiks jest tutaj mało znany w Tarnowie natomiast dzieciaki wymieniały po prostu jakąś ogromną ilość z komiksu amerykańskiego- dodaje.
-Jest to jeden z pomysłów biblioteki na przyciągnięcie dzieci, młodzieży do biblioteki w trakcie wakacji, żeby zapobiegać nudzie, nieportretowanym godzinom przed komputerem, smartfonem i komiksowo jest taką ofertą zorganizowaną w ramach Funduszy Norweskich. Dzieci tworzą naprawdę świetne rysunki, teksty, wczoraj mieliśmy już pierwszą próbkę. Okazuje się, że mają wielki talent i naprawdę świetnie spędzają czas. Jest to 1,5 godziny bardzo dobrze spędzone podczas wakacji- Aneta Tarza, filia 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.
Oprócz warsztatów tworzenia komiksów, w trakcie wakacji w bibliotece można korzystać z wielu innych zajęć. Jedną z propozycji jest cykl detektywistyczny „I Ty możesz zostać detektywem, bo świat jest pełen zagadek”.
-Są to takie warsztaty, które rozwijają wyobraźnię, poszukiwanie szczegółów, umiejętność skupienia się, ponieważ to nie jest takie oczywiste w dzisiejszych czasach. Na pierwszych zajęciach były takie rozkojarzone, a na ostatnich naprawdę świetne śledztwo przeprowadziły i odgadły zagadkę wzorowo. W nagrodę wszyscy otrzymali książki i powiedziały, że w sierpniu pojawią się po raz kolejny, także jesteśmy zadowoleni, dzieci myślę też -zaznacza.
Zarówno Dom Kultury przy osiedlu Westerplatte jak i Biblioteka organizują wiele akcji nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Dzięki nim mieszkańcy mogą się zintegrować i wziąć udział w zajęciach, które pozwolą im kreatywnie spędzić czas.