– Można to zrobić za pośrednictwem e-usługi na stronach Komendy Miejskiej, czy Komendy Wojewódzkiej w Tarnowie. Najlepiej gdyby to było zgłoszone kilka dni wcześniej, żeby ta informacja do nas dotarła. Kolejną rzeczą jest to, że staramy się, aby te autobusy były skontrolowane przez policjantów w miejscu bezpiecznym. W Tarnowie znajduje się ono na ul. Rozwojowej. Tam przed wycieczką może podjechać kierowca autokaru i możemy tę kontrolę przeprowadzić – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Ponadto policja zachęca do samodzielnego sprawdzenia, czy pojazd w ogóle został dopuszczony do ruchu.
– Jeżeli znamy numer rejestracyjny, należy wejść na stronę policja.pl bądź Komendy Wojewódzkiej, czy nawet tarnowskiej policji i odszukać zakładkę kontrole autokarów. Tam jest zakładka i link odsyłający do strony bezpiecznyautobus.gov.pl, na której wpisujemy numer rejestracyjny pojazdu. Wychodzi nam informacja z CEPiK-u o rejestracji pojazdu, jego opłaceniu i podstawowym ubezpieczeniu oraz jak długo jeszcze ma gwarancję sprawności – tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
W przypadku gdy stan pojazdu lub trzeźwość kierowcy budzi zastrzeżenia w momencie odjazdu na wypoczynek, należy zadzwonić na numer alarmowy lub poinformować Wydział Ruchu Drogowego.
– Można również dzwonić bezpośrednio do Wydziału Ruchu Drogowego, numer telefonu: 47 831 22 25. Funkcjonuje on od godziny 7.00 do 15.00. W godzinach popołudniowych będzie to numer 47 831 12 22 – dodaje asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
W trakcie kontroli policja sprawdza stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie oraz trzeźwość i uprawnienia kierowcy.