– Jest to budynek 3-4 kondygnacyjny, który będzie się składał z 62 lokali. Inwestycja była pomyślana w taki sposób, aby przede wszystkim były usunięte bariery komunikacyjne i do każdego mieszkania był dostęp dla osób, które mają pewne niepełnosprawności. To udało się zaprojektować i wykonać – informuje Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Centrum Usług Społecznych wyposaży i udostępni 15 lokali osobom przebywającym w placówkach całodobowych i domach opieki społecznej. Będą one miały status mieszkań chronionych, a ich lokatorzy zapewnione wsparcie w codziennym życiu.
– Będzie się tam znajdować też świetlica. Myślę, że Centrum Usług Społecznych podejmie działania, aby jakieś zajęcia się w niej odbywały. Jest też przewidziana wspólna pralnia. Funkcjonalność tego budynku zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością jest stuprocentowa. Niemniej te piętnaście mieszkań będzie postawione jeszcze wyżej w tej hierarchii opieki nad osobami niepełnosprawnymi – tłumaczy Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Wykonawca inwestycji zgodnie z umową zgłosił potrzebę doliczenia kosztów inflacyjnych, w związku z tym Miejski Zarząd Budynków w Tarnowie wystąpił do urzędu miasta o dotację do inwestycji. Dodatkowo powiększono wartość zadania przez podniesienie standardu mieszkań i części wspólnych.
– Myślę, że na najbliższej sesji jakąś kwotę wsparcia na tę inwestycję otrzymamy. W przeciwnym razie będziemy musieli zadłużyć firmę i nie pozwalać sobie np. na remonty, a ta inwestycja przechodzi w całości jako wartość dodana dla majątku miejskiego – mówi Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Zgodnie z informacjami podanymi przez prezesa Bernarda Karasiewicza, całkowity koszt inwestycji to w tej chwili 13,179 miliona złotych, z czego dotychczasowe dofinansowanie wyniosło 9,489 miliona złotych. 1,29 miliona złotych to wysokość dodatkowego wsparcia, na które liczy teraz Miejski Zarząd Budynków w Tarnowie.