- Musimy pamiętać, że strażacy czuwają nad naszym bezpieczeństwem 24/7, 365 dni w roku. Co prawda mamy mały powiat, niespełna 60-tysięczny, ale tej pracy mają sporo. W tym momencie dziękujemy im za tę pracę. To też życzenia, aby tych działań ratowniczych było jak najmniej, aby pot był wylewany wyłącznie na ćwiczeniach i przygotowaniu sprawności bojowej – mówi Tomasz Bełzowski, zastępca burmistrz miasta i gminy Szczucin.
- Praktycznie cały maj jest związany z uroczystymi obchodami Dnia Strażaka, w każdym powiecie takie wydarzenia się odbywają, dzisiaj jesteśmy w powiecie dąbrowskim, w miejscowości Szczucin. W trakcie wydarzenia nadano odznaczenia, wyróżnienia, awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszy PSP, a także odznaczenia Ochotniczych Straży Pożarnych – wyjaśnia st. bryg. Mariusz Łaciak, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą, później przyszedł czas na część oficjalną. Był hymn państwowy, złożenie meldunku, przegląd pododdziałów, podniesienie flagi na maszt oraz wręczenie odznaczeń i nominacji.
- Jest to okazja wyjątkowa, by podziękować strażakom za ich pracę, za ich ofiarność, nie tylko druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych, ale też Państwowej Straży Pożarnej. Oni są zawsze mobilni, około 35 jednostek ma gotowość bojową – to bardzo dużo. Ze strony powiatu dąbrowskiego staramy się też ich wspierać corocznie środkami, które można przeznaczyć na cele inwestycyjne, ale też na sprzęt, który jest im bardzo potrzebny - podkreśla Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Oni są zawsze tam, gdzie są potrzebni, są pierwsi tam, gdzie zagrożone jest życie i mienie, są cenieni przez wszystkich i dziś jest okazja by im za to podziękować - dodaje Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.
W wydarzeniu udział wzięli: wicewojewoda małopolski, lokalni parlamentarzyści oraz wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Strażacy to bohaterowie dnia codziennego. Mówi się, że strażacy biegną tam, gdzie inni uciekają. Dzisiaj jest taki dzień wdzięczności dnia nich. Wiemy doskonale, że strażacy cieszą się największym zaufaniem, ponad 84 % społeczeństwa ufa i darzy szacunkiem strażaków. To pokazuje i jest najlepszym dowodem na tą wdzięczność strażakom za ich pracę, za ich ofiarność, męstwo, codzienny trud w walce o życie i zdrowie oraz mienie społeczeństwa - zaznacza Piotr Sak, poseł na Sejm RP.
- Cieszymy się bardzo, że ciągle są nowe nabory, że ciągle są nowi strażacy. Ta profesja - choć powiedziałbym powołanie - stała się takim działaniem z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj dziękujemy im za ten trud, pracę, ogromne wyrzeczenia, bo zdajemy sobie sprawę, że wszelkie działania, które podejmują są bardzo niebezpieczne - dodaje Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
- Województwo małopolskie dba o strażaków, zarówno wspieramy tam, gdzie możemy Powiatową Straż Pożarną, ale też dajemy wkład do ogólnych zakupów i rządowych i dofinansowań choćby z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sprzęt. Ten sprzęt w strażach rzeczywiście jest najnowszy i najlepszy, jaki jest dostępny, bo także chodzi nam o to żeby w akcjach sami strażacy byli bezpieczni - podkreśla Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Warto dodać, że na terenie Powiśla Dąbrowskiego oprócz jednostki PSP działa 55 Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego około 35 jest gotowych do wyjazdów i bezpośredniego ratowania życia i mienia mieszkańców powiatu dąbrowskiego.