Ten program profilaktyczny i naukowo-badawczy adresowany jest do studentów i do pracowników płci męskiej, bo dotyczy on profilaktyki raka jądra. Jest to choroba, która wcześnie wykryta, co pragnę wyjątkowo mocno podkreślić jest całkowicie uleczalna, ale żeby ją wyleczyć, konieczna jest profilaktyka, świadomość i samobadanie- mówi Piotr Kopa, rzecznik ANS w Tarnowie.
31 marca w godzinach od 9:00 do 13:00 w sali G211 odbędą się dyżury warsztatowe, podczas których będzie można skorzystać z trenażerów w celu nauki samobadania. Rzecznik ANS w Tarnowie mówi o etapach, w których wzięli udział studenci.
W ramach tego projektu do panów: studentów i pracowników trafiły takie breloki. Na każdym breloku jest numer i to jest ważne, bo w drugim etapie projektu panowie byli proszeni o wypełnianie anonimowych ankiet, w których podawali numer, bo każdy breloczek ma swój numer. Potem będą kolejne etapy. W ramach tych etapów będą m.in. spotkania dla studentów, podczas których będą pokazy jak prawidłowo wykonywać takie badanie- wyjaśnia.
Celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy na ten temat oraz zwrócenie uwagi jak ważne jest dbanie o swoje życie i zdrowie.
Chodzi głównie o to, żeby rozbudzić świadomość mężczyzn, którzy często zaniedbują swoje zdrowie i przełamać tą barierę pewnego tabu, bo nie wypada o tym mówić, czy się interesować, a jest zupełnie odwrotnie, trzeba o tym mówić- dodaje.
Na stronie internetowej uczelni można znaleźć informacje nie tylko o prowadzonej akcji, ale również filmy instruktażowe poświęcone temu tematowi. Jak zapewnia rzecznik ANS to na pewno nie ostatnia akcja profilaktyczna.