Czym jest padaczka po alkoholu?
Padaczka alkoholowa to dolegliwość, z którą zmaga się spory odsetek osób uzależnionych od alkoholu. Często jest ona mylona z tradycyjną padaczką, jednak ich źródła są zupełnie inne – w tym przypadku wystąpienia ataku nie ma bezpośredniego związku z funkcjonowaniem mózgu.
Padaczka po alkoholu określana jest również jako tzw. drgawkowe powikłania zespołu abstynencyjnego. Występuje bowiem zazwyczaj od kilku dni do nawet kilku godzin po odstawieniu alkoholu.
Przyczyny padaczki alkoholowej mogą być dość złożone. Z jednej strony jej wystąpienie zazwyczaj powiązane jest z odstawieniem alkoholu. Natomiast z drugiej strony czasami zdarza się też tak, że pojawia się ona zaraz po spożyciu alkoholu, również po dłuższej przerwie. Wszystko to jest indywidualne, zależne od organizmu danej osoby, jego kondycji i sposobu funkcjonowania. Nierzadko jest to kwestia zaburzeń, pojawiających się w wyniku spożywania nadmiernych ilości alkoholu: zaburzeń funkcjonowania kanałów wapniowych czy niedostarczenia organizmowi właściwych elektrolitów, zwierających witaminy i minerały, które wpływają na jego właściwy sposób funkcjonowania.
Podstawowe objawy padaczki alkoholowej
Z pozoru objawy padaczki alkoholowej są podobne do oznaków klasycznej padaczki. Występują drgawki czy utrata świadomości, ale oprócz tego może pojawić się szereg objawów, spotykany tylko w przypadku padaczki po alkoholu. Wśród nich wyróżniamy m.in.:
- nudności i wymioty;
- niekontrolowane oddawanie moczu i stolca;
- silna biegunka;
- zaburzenia pracy serca;
- wysokie ciśnienie, naprzemiennie z niskim.
Wszystkie opisane objawy z pozoru nie zagrażają życiu osoby uzależnionej. Prawda jest jednak niestety taka, że atak padaczki alkoholowej może prowadzić nawet do śmierci. Powodem tego są zazwyczaj konsekwencje, jakie mogą pojawić się po pojedynczym napadzie. Często bowiem w jego wyniku dochodzi do mniej lub bardziej poważnych skutków zdrowotnych, jak np. rozcięcie głowy. Warto również mieć świadomość, że padaczka alkoholowa może zaatakować w najmniej spodziewanym momencie, np. podczas jazdy samochodem. Wówczas, tracąc kontrolę nad sobą i pojazdem, nietrudno o spowodowanie wypadku, w którym ucierpieć mogą również osoby trzecie.
Dowiedz się z poradnika, znajdującego się na blogu osrodeknowezycie.pl, czym jest faza muru u alkoholika i jak sobie z nią radzić?
Czy padaczkę alkoholową można wyleczyć?
Padaczka alkoholowa jest zaburzeniem, które można wyleczyć. Opiera się to przede wszystkim na specjalistycznej indywidualnej terapii uzależnienia od alkoholu, która w tym przypadku jest podstawą. Oprócz tego istotne jest również zażywanie środków farmakologicznych, które wspomagają funkcjonowanie organizmu i zapobiegają pojawianiu się kolejnych ataków. Ważne jest również uzupełnienie wszelkich minerałów, odpowiedzialnych m.in. za regulowanie pracy mięśni.
Należy jednak cały czas mieć świadomość tego, że same medykamenty nie zapobiegną całkowicie ryzyku wystąpienia ataku padaczki alkoholowej. Taką pewność można zyskać jedynie wówczas, gdy osoba uzależniona od alkoholu zdecyduje się na odwyk alkoholowy. Odstawienie używki jest bowiem jedyną sprawdzoną drogą na bezpieczne i skuteczne wyjście z choroby, bez ryzyka jej nawrotu.
Jak pomóc osobie, zmagającej się z uzależnieniem od alkoholu i padaczką alkoholową?
Alkoholizm jest chorobą, która ciągnie za sobą wiele konsekwencji. Zaliczamy do nich m.in. omawiane ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej. Rodzina osoby uzależnionej powinna zadbać o to, aby chory miał zapewnioną profesjonalną opiekę, oferowaną np. przez ten prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie. Osoby, które w nim pracują, mają ogromną wiedzę i doświadczenie. Wiedzą, jak wspomóc alkoholika wychodzącego z choroby. Potrafią pomóc przetrwać najgorsze etapy leczenia uzależnienia – tak, aby nie istniało ryzyko nawrotu alkoholizmu.