- Mamy taką nadzieję, że "Ania z Zielonego Wzgórza" będzie takim przyczynkiem, powodem, pretekstem do wielopokoleniowych wizyt w teatrze, ponieważ podejrzewam, że przez to jak bardzo długo książka "Ania z Zielonego Wzgórza" jest obecna w kulturze i że właściwie każde pokolenie zna "Anię z Zielonego Wzgórza", to myślę, że to będzie taki powód, że mamy będą mogły zabrać swoje córki, pokazać im w czym zaczytywały się, również babcie będą mogły zabrać swoje wnuczęta. Słyszałam takie głosy, że chłopców "Ania z Zielonego Wzgórza" w ogóle nie interesuje. Bardzo serdecznie zapraszamy na spektakl żeby się upewnić czy aby na pewno tak jest – wyjaśniała Matylda Baczyńska, reżyserka spektaklu.
W przedstawieniu wezmą udział aktorzy wyłonieni w trakcie castingów.
"Ania z Zielonego Wzgórza" to sztuka kostiumowa, stroje aktorów nawiązują do czasów, w których rozgrywa się powieść. Dodatkowo w przedstawienie wpleciono sceny śpiewane.
- Na pewno jest to bardzo duża produkcja pod wieloma względami. Jest bardzo dużo muzyki, jest bardzo dużo piosenek. Wydaje mi się, że w samej historii jest już zawarte tyle elementów, które się nie starzeją i pozostały po prostu współczesne, bo nie zmienialiśmy epoki ani w kostiumie, ani w scenografii. Staraliśmy się trzymać czasów "Ani z Zielonego Wzgórza", ale wydaje mi się, że i problemy dorastania i potrzeby młodego człowieka, które ma nie tylko Ania, ale i wszyscy młodzi bohaterowie. To są problemy ponadczasowe i one sie po prostu nie starzeją - wyjaśniała reżyser spektaklu.
Za to zdaniem reżyser spektaklu "Ania z Zielonego Wzgórza" może mieć w dzisiejszych czasach jeszcze jeden wymiar. - Ania zrobiła się w dzisiejszych czasach podwójnie aktualna, ponieważ opowiadamy historię sieroty, człowieka, który jest obcy i przybywa w nowe środowisko z ogromną potrzebą miłości i akceptacji. I myślę, że wiemy gdzie możemy doszukiwać się analogii w dzisiejszych czasach. Ogromnie się cieszę, że w naszej historii i Ania zostaje ciepło przyjęta i zostaje pokochana i Ania również jako przybysz z zewnątrz, że tak powiem, zmienia świat, do którego wpada na lepszy - dodawała Matylda Baczyńska.
Premiera spektaklu odbędzie się w Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli w niedzielę 27 marca. Sztuka będzie wystawiana o godzinie 17.00 na Dużej Scenie. Pokaz przedpremierowy zaplanowano dzień wcześniej również na godzinę 17.00 na Dużej Scenie. Bilety dostępne w kasie teatru.