- W wielu wspólnotach na całym świecie, kobiety również podejmowały posługę Słowa Bożego, a więc czytały czytania w liturgii słowa, w liturgii mszalnej. Ale także pełniły funkcje przy ołtarzu i były także nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej, na mocy autoryzacji biskupów miejsca, ale odbywało się to, bez takiego instytucjalnego mandatu, który by obejmował cały kościół powszechny - wyjaśnił ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego.
Dekret z 12 grudnia 2021 roku określa, na jakich zasadach można ustanawiać zarówno kobiety jak i mężczyzn stałymi lektorami i akolitami.
- Zostało tam m. in określone, jaką posługę mogą podnieść zarówno kandydatki, jak i kandydaci, którzy ukończyli 25 rok życia. Wymaga się od nich takiego, pewnego wzorcowego życia moralnego, odpowiedniego przygotowania, wiedzy. Zostało szczególnie podkreślone, żeby byli rozmiłowani w Piśmie Świętym i także w kulcie eucharystii. Powinni również cieszyć się dobrą opinią wspólnoty, dla której będą posługiwać, a więc najczęściej chodzi o parafię, z której się wywodzą i w której mają posługiwać - dodał ks. Ryszard Nowak.
Na razie nie wiadomo jednak kiedy zmiany zaczną obowiązywać na stałe. Na ten moment musi je zatwierdzić Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ponadto przygotowany musi zostać specjalny program formacyjny dla kandydatek i kandydatów, którzy chcą podjąć stałą posługę lektora i akolity.