„W 2022 r. planowane jest ogłoszenie przetargów na realizację 76 zadań w zakresie przebudowy bądź rozbudowy dróg krajowych o łącznej długości ok. 440 km” – informuje centrala GDDKiA.
Co znajduje się na tej liście? To na razie wstępny plan, ale wiadomo, że w wykazie zadań znajduje się ukończenie remontów dróg o łącznej długości ok. 323 km. Ma to kosztować około 400 mln zł.
„Prace remontowe w bieżącym roku obejmą m.in. ponad 33-kilometrowy (w rozbiciu na dwie jezdnie) odcinek A4 Góra św. Anny - granica województw śląskiego i opolskiego, niemal 12-kilometrowy (w rozbiciu na dwie jezdnie) odcinek na S86 Sosnowiec - Katowice (województwo śląskie), niemal 4-kilometrowy (w rozbiciu na dwie jezdnie) odcinek S8 Radzymin - Wola Rasztowska (województwo mazowieckie)” – wyliczają drogowcy.
Na liście znajduje się także remont odcinka DK62 Repki - Gałki (województwo mazowieckie), ponad 4-kilometrowego fragmentu DK25 obejście Stawiszyna (województwo wielkopolskie) czy łącznice węzłów na autostradzie A4 Kraków Bielany i Kraków Tyniec (województwo małopolskie).
Najważniejsze projekty
- rozbudowa DK79 na odcinku Ciepielów - Lipsko (ok. 6,7 km) w woj. mazowieckim,
- rozbudowa DK45 na odcinku Krapkowice - Rogów Opolski (ok. 6,6 km) w woj. opolskim,
- rozbudowa DK65 na odcinku Olecko - Gąski (ok. 5,8 km) w woj. warmińsko-mazurskim,
- przebudowa DK94 na odcinku Pyskowice - Zabrze (ok. 12,1 km) w woj. śląskim,
- rozbudowa DK63 na odcinku Czyżew - Czyżew Sutki (ok. 4,3 km) w woj. podlaskim.
Dodajmy, że w 2021 r. udało się sfinalizować 110 zadań na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Były to m.in. rozbudowy dróg i wzmocnienia ich konstrukcji, co z kolei pozwoliło na jazdę po tych trasach cięższych samochodów.