- Pamiętam dzień, kiedy podszedł do nas pan z małym dzieckiem na ręku, wskazał na nie i powiedział: "Wie pan ile mnie to kosztowało? 40 tysięcy złotych". Podpisał się pod projektem uchwały ze łzami w oczach, a ja wtedy zrozumiałem, że nikt, kto nie przeszedł przez to co on, nie wie, co czują osoby w takiej sytuacji – mówił w trakcie sesji Rady Miejskiej w Tarnowie Jacek Jabłoński, pełnomocnik komitetu "In vitro dla Tarnowa".
- Para starająca się o dziecko jest w stanie poświęcić wszystko dla realizacji swojego celu, a niestety nasze państwo średnio tym parom pomaga – dodawał dr n. med. Jakub Wyroba, ekspert z zakresu in vitro.
Radni klubów Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnów poparli projekt uchwały.
- Pandemia pokazała nam jak warto korzystać z dorobku medycyny, jak warto korzystać z postępu technicznego, z postępu w zakresie rozwoju metod leczenia różnych chorób, a niepłodność też jest chorobą – podkreślał Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.
- Na świecie pierwsze dziecko z przysłowiowej probówki, czy właśnie zapłodnienia in vitro przyszło na świat 25 lipca 1978 roku, a więc niedługo będzie 44 lata. W Polsce było 9 lat później – w 1987 roku. Tutaj taką kliniką wiodącą w Polsce jest Białystok i tam doszło do tego pozaustrojowego zapłodnienia i urodzenia dziecka. Na świecie urodziło się ponad 8 milionów dzieci dzięki tej metodzie leczenia – dodawała Krystyna Mierzejewska, radna Rady Miejskiej w Tarnowie.
Przeciwko uchwale głosowali radni klubu PiS, którzy równocześnie wyrazili stanowisko, w którym poparli metodę o nazwie naprotechnologia.
- Klub Prawa i Sprawiedliwości popiera leczenie przyczyn niepłodności metodą naprotechnologia i też jako członek tego komitetu uzbieraliśmy przeszło 1300 głosów "za" poparciem. Zostaliśmy zobowiązani, aby tę metodę popierać i będziemy o nią walczyć w następnych miesiącach, bo też chcemy pomagać rodzinom, młodym, bezdzietnym aby miały własne dzieci metodą leczenia niepłodności, metodą naprotechnologii - oświadczył w trakcie sesji Stanisław Klimek, radny Rady Miejskiej w Tarnowie.
Początkowo uchwała w tej sprawie znalazła się w porządku obrad, jednak ze względu na przeszkody prawne projekt ten został zdjęty.
Dodajmy, że in vitro dla Tarnowa będzie kosztować miasto 900 tysięcy złotych w skali 5 lat, szacuje się, że w ramach tego programu na świat przyjdzie 54 dzieci.