- Już wprowadzone zostały pewne ograniczenia w użytkowaniu palenisk domowych na terenie naszego województwa. Pierwsze te ograniczenia już obowiązują, to jest zakaz palenia flotami, flotokoncentratami, mułami węglowymi oraz zakaz palenie drewnem o wilgotności powyżej 20% - mówił Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT.
Kotły 3 i 4 klasy mogą być użytkowane kilka lat dłużej, bo do końca 2026 roku. Klasę kotła można sprawdzić na tablicy znamionowej lub w dokumentacji urządzenia. Jeśli na piecu nie ma umieszczonej klasy oznacza to, że kocioł jest pozaklasowy i powinien być wymieniony w pierwszym terminie.
- W Tarnowie prowadzimy te działania już od wielu lat i zniknęło już ponad dwa tysiące pieców. Rekordowy był rok 2020 kiedy pozbyliśmy się pięciuset kopciuchów z Tarnowa. W roku ubiegłym było to około dwustu, dlatego, że już kończyliśmy Regionalny Program Operacyjny i to dofinansowanie już spadało. W tym roku zainteresowanie jest w dalszym ciągu. Myślę, że środki się wyczerpią te, które mamy w budżecie. Prędzej będzie można skorzystać Czyste Powietrze, ale jeżeli dostaniemy zwiększone dofinansowanie to rówież budżet miasta będzie się dokładał do tego, żeby mieszkańcom pomóc wymieniać ogrzewanie na ekologiczne - dodał Marek Kaczanowski.
Głównym źródłem finansowania wymiany pieców i ocieplenia budynków jest ogólnopolski program Czyste Powietrze. Umożliwia on uzyskanie dofinansowania 30 tysięcy złotych.
- Można skorzystać z programów pomocowych w Urzędzie Miasta Tarnowa. Mamy w tej chwili dwa programy. Jeden to jest program z budżetu miasta Tarnowa, a drugi to program Czyste Powietrze - jest to program rządowy, ale my koordynujemy to na terenie Tarnowa - tłumaczył dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT.
Dodajmy, Program Ochrony Powietrza przyjęty został we wrześniu 2020 roku.