- In vitro jest stosowane w całym cywilizowanym świecie. Jest w większości krajów refundowane, dlatego że jest to potrzeba. To jest taka potrzeba, która dotyka takich najgłębszych kwestii – potrzeby posiadania dziecka – wyjaśniał Jacek Jabłoński, pełnomocnik komitetu "In vitro dla Tarnowa".
Z tego programu w ciągu 5 lat mogłoby skorzystać 180 par. Dofinansowanie do zabiegu in vitro miałoby wynosić około 5 tysięcy złotych. W sumie koszt tego projektu to 180 tysięcy złotych rocznie i 900 000 w skali 5 lat.
- Projekt zostałby wdrożony już w tym roku, w drugiej połowie roku, bo oczywiście jest też procedura wyłaniania realizatora, przygotowania tego wszystkiego. W tym roku już mogłyby się zacząć te procedury i trwałyby do końca 2026 roku – tłumaczył Jacek Jabłoński, pełnomocnik komitetu "In vitro dla Tarnowa".
Jak na razie uchwała dotycząca in vitro trafiła pod obrady dwóch komisji. Każda z nich wydała inną opinię.
- Jedna z komisji zaopiniowała pozytywnie – komisja rodziny i spraw społecznych, druga komisja nie zaopiniowała pozytywnie, ale tam przewagę mają radni PiS, także ja nie byłem zdziwiony tymi głosowaniami. To pokazuje mniej więcej jak będą się rozkładały głosy na sesji – dodawał Jacek Jabłoński, pełnomocnik komitetu "In vitro dla Tarnowa".
Dodajmy, że inicjatorzy in vitro dla Tarnowa starają się o wprowadzenie w życie swojego pomysłu od około 6 miesięcy.